چطور از مقاله‌های قدیمی برای بهبود سئو سایت استفاده کنیم؟

چطور از مقاله‌های قدیمی برای بهبود سئو سایت استفاده کنیم؟

اگر اهل وبلاگ‌نویسی باشید، احتمالا پیش آمده که بعد از مدتی دیده‌اید که یکی از محبوب‌ترین مقاله‌هایتان در میان سایر مقاله‌ها و پست‌ها گم شده و دیگر توجهی به آن نمی‌شود. این اتفاق ممکن است برای شما خیلی ناراحت‌کننده باشد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید دوباره بلاگ قدیمی خود را احیا کنید و به آن روحی دوباره ببخشید.

وبلاگ‌ها معمولا ترکیبی از محتواهای لحظه‌ای و محتواهای همیشه سبز هستند. محتوای لحظه‌ای همان مقاله‌های خبری یا اتفاق‌های روز است که بعد از مدتی تاریخ انقضای آن تمام می‌شود. اما محتوای همیشه سبز ارزش خود را در طولانی‌مدت حفظ می‌کند و همیشه مخاطب‌های خود را دارد. احیا کردن محتواهای لحظه‌ای ارزش چندانی ندارند، اما احیای محتواهای همیشه سبز می‌تواند وبلاگ شما را دوباره به صفحه اول گوگل برساند. در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید از مقاله‌های قدیمی خود برای بهبود سئو استفاده کنید.

احیای مقاله‌های قدیمی چه مزیت‌هایی دارد؟

مخاطب‌ها و بازدیدکننده‌های سایت از شما محتوای باکیفیت می‌خواهند. آن‌ها باید بدانند که محتوای شما کاملا جدید است و اطلاعات به‌روزی را به آن‌ها می‌دهد. به‌روزرسانی‌های همیشگی محتوا، کیفیت سایت و همچنین تجربه کاربری را ارتقا می‌دهد. از طرفی این به‌روزرسانی‌ها برای گوگل بسیار مفید است و رتبه سایتتان را بالاتر می‌برد. پس احیای مقاله‌ها علاوه بر بهبود تجربه کاربری، به بهبود سئو هم کمک می‌کند.

استفاده مجدد از پست‌های قدیمی که زمانی بیشترین ترافیک را به خود اختصاص داده بودند، می‌تواند عمر دوباره‌ای به آن‌ها ببخشد و دوباره آن‌ها را به جایگاه اولیه خود برگرداند. به‌طوری که جان بونینی، مدیر بازاریابی دیتاباکس، می‌گوید:

«به‌روزرسانی محتواهای قدیمی بهترین فرصتی است که شما می‌توانید برای افزایش ترافیک ارگانیک در کوتاه‌مدت از آن استفاده کنید».

گاهی اوقات احیای مقاله‌های قدیمی تاثیر بیشتری نسبت به تولید و انتشار مطالب جدید دارند. این کار رتبه شما را در نتیجه جستجوی گوگل افزایش می‌دهد و ترافیک بیشتری را به سمت پست شما هدایت می‌کند.

علاوه بر این، بخشی از ترافیک پست شما به‌خاطر بک‌لینک‌های آن است. گرفتن بک‌لینک از محتوای جدید کار زمان‌بری است. پس به‌روزرسانی پست‌های قدیمی وبلاگ به شما کمک می‌کند تا بک‌لینک‌هایی را که این صفحه قبلا گرفته است، حفظ کند و حتی با به‌روزرسانی اطلاعات بک‌لینک‌های جدیدی بگیرد.

چگونه یک مقاله قدیمی را احیا کنیم؟

برای اینکه مقاله خود را دوباره به میدان رقابت گوگل برگردانید، اول از هرچیز باید بدانید آیا این مقاله ارزش به‌روزرسانی را دارد؟ جان بونینی پیشنهاد می‌کند مقاله‌هایی با ویژگی‌های زیر را برای احیا و به‌روزرسانی انتخاب کنید:

 • محتوایی که طی ۳ تا ۶ ماه گذشته حجم زیادی از ترافیک ارگانیک خود را از دست داده است.
 • محتوایی که در حال حاضر در صفحه دوم گوگل قرار دارد.
 • محتوایی که کلمه‌های کلیدی زیادی را هدف قرار داده است، اما اصلا جایگاهی در رتبه‌بندی گوگل ندارد.

با کمک راه‌های زیر می‌توانید روح تازه‌ای به مقاله‌های قدیمی خود ببخشید و دوباره مخاطب‌های بیشتری را جذب کنید:

۱. تعیین کلمه‌های کلیدی جدید

زمانی که اولین پست خود را منتشر کرده‌اید، آیا دانش سئویی کافی داشته‌اید؟ احتمالا در آن زمان شما کلمه‌های کلیدی را بر اساس سختی کلمه کلیدی و حجم جستجوی آن انتخاب می‌کردید یا اصلا دانشی برای تحقیق کلمه‌های کلیدی نداشتید. در هر صورت باید کلمه‌های کلیدی جدیدی را تعیین کنید.

حجم جستجو نشان می‌دهد که یک کلمه کلیدی چند بار توسط افراد در موتور جستجو وارد شده است. این معیار که معمولا با عنوان «حجم جستجوی ماهانه» (MSV) شناخته می‌شود، میزان ترافیک موجود برای آن کلمه را پیش‌بینی می‌کند.

حجم جستجو را باید با سختی کلمه کلیدی ارزیابی کنید. سختی کلمه کلیدی معیاری است که به شما می‌گوید وضعیت رتبه‌بندی در صفحه اول یک موتور جستجو برای این کلمه خاص چطور می‌تواند باشد. توجه کنید که سختی کلمه کلیدی یا حجم جستجو به‌تنهایی نمی‌توانند تعیین‌کننده کلمه کلیدی هدف شما باشند.

حجم جستجو و سختی کلمه کلیدی معمولا در طول زمان تغییر می‌کند. پس اگر مقاله شما مربوط به سال‌ها پیش است و شما با توجه به حجم جستجو و سختی کلمه کلیدی آن زمان، مقاله خود را نوشته‌اید یا در آن زمان از اهمیت سئو بی‌اطلاع بوده‌اید، باید دوباره یک کلمه کلیدی جدید انتخاب کرده و مقاله خود را به‌روزرسانی کنید.

برای پیدا کردن کلمه‌های کلیدی جدید باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • اصطلاح‌های مرتبط با حوزه فعالیت خود را شناسایی کنید.
 • از ابزارهای تحقیق کلمه‌های کلیدی برای تولید کلمه‌های کلیدی طولانی استفاده کنید؛ مثل Google Keyword Planner
 • کلمه کلیدی را بر اساس حجم جستجو و سختی کلمه کلیدی انتخاب کنید.

۲. بهبود سئوی داخلی (on-page)

برای به‌روزرسانی و پیاده‌سازی استراتژی سئوی خود روی مقاله‌ها و پست‌های قدیمی می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • عنوان سئو (SEO Title Tag)
کلمه کلیدی: پست مهمان
کلمه کلیدی: پست مهمان

عنوان سئو همان عبارتی است که در صفحه جستجو ظاهر شده و بازدیدکننده با کلیک روی آن، وارد صفحه مقاله شما در سایت می‌شود. این عنوان را طوری به‌روزرسانی کنید که کلمه کلیدی هدف جدید را در دل خود داشته باشد. توجه کنید که هیچ محدودیتی برای طول عنوان سئو وجود ندارد، اما تنها ۷۰ کاراکتر اول آن در نتیجه جستجوی گوگل نشان داده می‌شود. پس بهتر است کلمه کلیدی خود را در ابتدای عنوان قرار دهید.

 • توضیحات متا (Meta Description)

اگر در صفحه جستجوی گوگل دقت کنید، می‌بینید که پایین عنوان سئو، متنی با سایز کوچک‌تر نوشته شده است. این متن همان توضیحات متا است که باید شامل کلمه کلیدی باشد تا مخاطب با خواندن آن، هدف کلی مقاله را متوجه شود.

 • عنوان مقاله

عنوان مقاله با عنوان سئو متفاوت است. عنوان سئو در صفحه جستجو ظاهر می‌شود، اما عنوان مقاله عبارتی است که مخاطب با وارد شدن به صفحه شما آن را می‌بیند. این عنوان را هم باید با کلمه کلیدی جدید به‌روز کنید. البته در خیلی از مواقع، عنوان مقاله با عنوان سئو تفاوتی ندارد.

 • زیرعنوان‌ها

عنوان‌های فرعی یا زیرعنوان‌ها طرح کلی محتوای شما را به مخاطب نشان می‌دهند. قبل از اینکه مخاطب تصمیم بگیرد که مقاله شما را کامل بخواند، معمولا نگاهی به این زیرعنوان‌ها می‌اندازد تا بفهمد آیا این مقاله ارزش وقت گذاشتن دارد یا نه؟ پس در انتخاب زیرعنوان‌ها و طراحی ساختار مقاله خود باید دقت بیشتری به خرج دهید.

بعد از ایجاد تغییرات در عنوان سئو، توضیحات متا، عنوان و زیرعنوان‌های مقاله حالا باید به سراغ جایی بروید که بیشترین میزان تغییرات را می‌طلبد؛ یعنی محتوای بدنه.

۳. به‌روزرسانی محتوای بدنه

بیشتر تغییراتی که باید برای احیای مقاله‌های قدیمی انجام دهید، در محتوای بدنه اتفاق می‌افتد. به‌روزرسانی محتوای بدنه را با بازنویسی مقدمه شروع کنید. سپس به سراغ ادامه مطالب بروید. این کار را بهتر است در دو مرحله انجام دهید: حذف محتوای قدیمی و اضافه کردن اطلاعات جدید.

هنگام حذف محتوای قدیمی، با اطلاعاتی شروع کنید که در حال حاضر کاربردی ندارند. در این مرحله حتی باید منابع قدیمی را هم پاک کرده و استفاده از منابع دو تا سه سال گذشته را هدف قرار دهید. حالا باید اطلاعات جدید را جایگزین کرده و از منابع جدید برای تکمیل مقاله خود استفاده کنید. همان‌طور که محتوای خود را به‌روزرسانی می‌کنید، از ایجاد لینک‌های داخلی غافل نشوید.

۴. تمرکز روی لینک‌ها، کلید موفقیت در احیای مقاله‌های قدیمی

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای بهبود سئو، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی است. لینک‌ها می‌توانند رتبه شما را در صفحه نتیجه جستجوی گوگل ارتقا دهند و اعتبار مقاله شما را بیشتر کنند. لینک‌های مقاله خود را در دو مرحله زیر به‌روز کنید.

در مرحله اول، لینک‌های خرابی که بازدیدکننده را به صفحه خطای 404 هدایت می‌کنند، پیدا کرده و آن‌ها را حذف کنید یا تغییر دهید. چون اگر کسی روی یک لینک کلیک می‌کند، قطعا می‌خواهد اطلاعات بیشتری به دست آورد. پس با رفتن به صفحه 404 احساس خوشایندی به او دست نمی‌دهد و اعتبار صفحه شما زیر سوال می‌رود.

در مرحله دوم لینک های داخلی را به‌روز کنید. لینک داخلی برای مواقعی کاربرد دارد که می‌خواهید مقاله خود را با سایر مقاله‌های مرتبط پیوند دهید. این کار کیفیت محتوای شما را افزایش داده، سئو را بهبود می‌دهد و باعث می‌شود کاربر زمان بیشتری را در سایت شما بگذارند.

۵. اضافه کردن عکس و ویدئوی جدید و بهینه‌سازی آن‌ها

وبلاگ‌های باکیفیت تصویرهای باکیفیتی دارند. اضافه کردن تصویر و ویدئو به بلاگ یکی دیگر از راه‌های احیای مقاله‌های قدیمی است که تجربه کاربری و سئو را بهبود می‌دهد. اضافه کردن عکس و ویدئوهای جدید مزیت‌های زیر را به همراه دارد:

 • زمان ماندن کاربر در سایت را افزایش می‌دهد.
 • ترافیک بیشتری جذب می‌کند.
 • درک مطلب و محتوا را برای مخاطب آسان‌تر می‌کند.
 • جلوه زیباتری به صفحه می‌بخشد.

اگر بخواهید بین تصویر و ویدئو یکی را انتخاب کنید، ما تصویر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. چون سئوی عکس نتیجه بهتری نسبت به سئوی ویدئو دارد. برای احیای مقاله خود با اضافه کردن تصویر می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • پیدا کردن تصویر مناسب

استفاده از عکس‌هایی که خودتان آن‌ها را گرفته‌اید، نسبت به سایر عکس‌ها در اولویت قرار دارد. پس اگر می‌توانید یک عکاس استخدام کنید و عکس‌های اورجینال را در سایت خود قرار دهید. اما اگر هزینه این کار بیشتر از بودجه شما است، می‌توانید ترکیبی از عکس‌های رایگان و پولی را استفاده کنید. برای پیدا کردن تصویر مناسب باید یک بار دیگر مقاله خود را مرور کرده تا بتوانید یک عکس مرتبط با محتوای آن پیدا کنید. پس اطمینان از مرتبط بودن عکس و متن نکته مهمی است که حتما باید آن را مد نظر داشته باشید.

 • انتخاب نام مناسب برای تصویر

نام فایل تصویر شما راه دیگری برای بهبود سئو است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند نام تصویر تاثیر خاصی در سئو ندارد، در صورتی که گوگل حتی عکس‌های موجود در پست یک وبلاگ را هم ایندکس‌گذاری می‌کند. نام عکس شما باید ترکیبی از کلمه کلیدی و توصیف عکس باشد. بین کلمه‌ها هم می‌توانید از خط تیره (-) استفاده کنید.

 • استفاده از متن جایگزین (Alt Text)

متن جایگزین همان متنی است که عکس را توصیف می‌کند تا در صورت عدم نمایش، کاربر بتواند ماهیت آن را تشخیص دهد. همچنین استفاده از متن جایگزین به کسانی که نابینا هستند کمک می‌کند تا هیچ اطلاعاتی را از دست ندهند. برای نوشتن یک متن جایگزین خوب باید از کلمه کلیدی استفاده کنید و تمرکز خود را روی یک توصیف خوب از تصویر قرار دهید.

۶. اصلاح یا تغییر فرمت

فرمت محتوای خود را مطابق با راهکارها و تکنیک‌های جدید سئو اصلاح کنید. همان‌طور که می‌دانید بازاریابی دیجیتال صنعتی است که به سرعت تغییر کرده و روش‌های آن در طول زمان بهبود پیدا می‌کند. پس با تحقیق و مطالعه در مورد جدیدترین راهکارهای سئو می‌توانید فرمت مقاله خود را تغییر دهید.

۷. تصحیح غلط‌های املایی و بهبود خوانایی مقاله

اشتباه تایپی یا غلط‌های املایی در هر مقاله‌ای ممکن است وجود داشته باشد؛ مخصوصا در مقاله‌های قدیمی که موقع نگارش آن‌ها، ابزارهای ویراستاری در دسترس نبوده است. با تصحیح چنین غلط‌هایی می‌توانید خوانایی مقاله خود را بهبود دهید.

خوانایی به‌طور مستقیم با تجربه کاربری در ارتباط است. یعنی اگر یک خواننده بعد از خواندن چند خط به این نتیجه برسد که خواندن مقاله شما سخت است، بلافاصله از سایت شما خارج خواهد شد. خارج شدن کاربرها از سایت باعث بالا رفتن نرخ پرش می‌شود که این موضوع تاثیر منفی روی سئو می‌گذارد و این پیام را موتورهای جستجو منتقل می‌کند که محتوای شما برای بازدیدکننده‌ها نامناسب است.

با انجام کارهای زیر می‌توانید خوانایی مقاله خود را بهبود دهید:

 • نوشتن جمله‌های کوتاه‌تر
 • استفاده از بندهای کوتاه‌تر
 • عدم استفاده از فعل‌های مجهول
 • حذف کلمه‌های اضافی

۸. انتشار مقاله با تاریخ جدید

مردم به خواندن محتواهای قدیمی علاقه‌ای ندارند. پس اگر تاریخ پست شما به‌روز شود، مخاطب تمایل بیشتری به خواندن آن خواهد داشت. تغییر تاریخ مقاله یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای احیای مقاله قدیمی است. همچنین شما می‌توانید سال انتشار مقاله خود را به عنوان سئوی سایت خود اضافه کنید. آمار SearchPilot نشان می‌دهد که با اضافه کردن سال جاری به عنوان سئو، ترافیک ارگانیک تا ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

۹. ایندکس‌گذاری مجدد مقاله در گوگل

تمام هدف شما از به‌روزرسانی یا احیای مقاله‌های قدیمی این است که آن‌ها را دوباره به صفحه اول جستجوی گوگل برسانید. پس باید مقاله شما توسط گوگل ایندکس شود. با استفاده از کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) می‌توانید روند ایندکس‌گذاری را سریع‌تر کنید.

کلام آخر

بازاریابی محتوایی صنعتی است که همگام با پیشرفت تکنولوژی تغییر می‌کند. پس شما هم باید سرعت رشد و تغییر خود را تا جایی که می‌توانید با سرعت تغییر آن هماهنگ کنید. برای همگام شدن با راهکارهای فعلی سئو و ایجاد یک تجربه کاربری عالی، لازم است تا محتوای خود را همیشه به‌روز نگه دارید. با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد، می‌توانید همیشه جایگاه سایت خود را در صفحه جستجوی گوگل حفظ کنید یا حتی آن را ارتقا دهید.

شما چه راهکارهای دیگری برای احیای مقاله‌های قدیمی سراغ دارید؟


منبع: HubSpot

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
چرا کانتنت‌فا؟