چرا بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

اهمیت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها

کلماتی مثل «محتوا» و «تولید محتوا» در جهان امروز به کلماتی پرکاربرد تبدیل شده‌اند. این دو کلمه هر دو زیرمجموعه‌ی «بازاریابی محتوایی» به شمار می‌روند. بازاریابی محتوایی به‌طور خلاصه فرآیند تشخیص نیازهای مشتری، تولید محتوا بر اساس آن‌ها و پخش محتوا در کانال‌های مرتبط با مشتری است. اما این فرآیند چرا برای کسب‌ و کارها اهمیت دارد؟ در این مقاله بررسی می‌کنیم که چرا بازاریابی محتوایی برای کسب ‌و کارهای امروزی ضروری است و چگونه می‌توان از آن برای رساتر شدن صدای یک برند (شرکت یا شخصی) استفاده کرد. با ما همراه باشید تا درباره اهمیت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها بیشتر به شما بگوییم.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی را نباید با تولید محتوا یا حتی بازاریابی محتوا اشتباه گرفت. تولید محتوا تنها یک مرحله از چندین مرحله در بازاریابی محتوایی بوده و بازاریابی محتوا به‌ معنای پیدا کردن مخاطب برای یک محتوای خاص است. بازاریابی محتوایی یا Content Marketing فرآیند جامعی است که از شناخت شخصیت و سبک‌زندگی مشتریان بالقوه سازمان شروع می‌شود و با انتشار محتوا و دریافت بازخورد به پایان می‌رسد. البته این پایان موقتی است و دوباره باید با توجه به بازخورد مشتریان در استراتژی‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی محتوایی تغییر ایجاد کرد.

بازاریابی محتوایی از ما می‌خواهد قبل از همه‌چیز مشتری سازمانمان را بشناسیم و بفهمیم چه نیازها و ترجیحاتی دارد. چون از این طریق می‌توانیم محتوایی تولید کنیم که به‌ احتمال ‌زیاد مورد پسند او واقع شود و توجه او را جلب کند. شناخت مشتری همچنین به ما امکان پیدا کردن کانال‌های عرضه مناسب را می‌دهد. برای مثال اگر قصد داریم لباس‌های مد روز بفروشیم، مخاطب ما جوانان مدگرای ایرانی هستند. این افراد وقت زیادی را در اینستاگرام می‌گذرانند و پیامی مثل «شما را خاص می‌کنیم» احتمال تاثیرگذاری بالایی در آن‌ها خواهد داشت. پس بهتر است این پیام را در قالب ویدیوهای کوتاه اینستاگرامی به آنان منتقل کنیم؛ این مثالی ساده بود از به‌کارگیری بازاریابی محتوایی. قطعا برای یک کسب‌ و کار واقعی تحقیقات بیشتر و دقیق‌تری لازم است. کانتنت‌فا تمام این مراحل را، از شناخت مشتری و تعیین استراتژی بازاریابی محتوایی تا تولید و پخش آن را به صورت روایت‌محور برای کسب و کار شما انجام می‌دهد.

انواع بازاریابی محتوایی

ابزارهای مختلفی برای اجرای استراتژی های بازاریابی محتوایی وجود دارد. هر کسب‌وکار با توجه به نیازش، می‌تواند یک یا چند نوع بازاریابی محتوایی را به اجرا برساند. ما در کانتنت‌فا پس از بررسی اهداف و ارزش‌های شرکت شما، مشخص می‌کنیم که دقیقا به چه انواعی از بازاریابی محتوایی نیاز دارید. این انواع عبارتند از:

 • مقالات وبلاگ: تمام برندها می‌توانند با پوشش کلیدواژه‌های پرکاربرد و مرتبط در بخش وبلاگ، ترافیک یا بازدید سایت خود را بالاتر ببرند.
 • کلیپ ویدیویی: یکی از پرکاربردترین ابزارهای بازاریابی محتوایی که هزینه بسیار زیادی هم برای تولید می‌خواهد، ویدیو است. استفاده از این ابزار اگر حساب‌شده و هدف‌دار نباشد، تنها هزینه اضافه به شرکت تحمیل خواهد کرد.
 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی: هر شبکه اجتماعی، مخاطبان خاص خود را دارد و برای انواع خاصی از تبلیغات مناسب است. برای مثال ویدیو در تلگرام و توییتر به اندازه اینستاگرام قابلیت جذب مخاطب ندارد. کانتنت‌فا به شما کمک می‌کند بهترین و مناسب‌ترین شبکه‌های اجتماعی را برای فعالیت محتوایی برند در آن‌ها انتخاب کرده و از این طریق، هزینه‌های اضافی بازاریابی را به صفر برسانید.
 • پادکست: ابزاری که به سرعت در حال جذب مخاطبان تازه است. در آمریکا آمار شنوندگان پادکست به 60 درصد رسیده است و در ایران هم استقبال مردم از مواردی مثل رادیو دیو و چنل‌بی خبر از محبوبیت روزافزون پادکست می‌دهد. استفاده هدف‌دار و اجرای حرفه‌ای پادکست بزرگترین چالش برای مدیران بازاریابی به‌ حساب می‌آید. اگر شما هم با این چالش روبه‌رو هستید به پادکست‌فا سر بزنید.
 • اینفوگرافیک: از نمودار فروش تا توضیح فرآیند کاری روی شکل، همگی تحت عنوان اینفوگرافیک قرار می‌گیرند. برای اثربخش شدن یک اینفوگرافیک، استفاده به‌جا و طراحی باکیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • ایمیل: راهی که شاید قدیمی به ‌نظر برسد، اما هنوز کارکردهای خاص خود را دارد. برای مثال اگر شما با مدیران سطح بالا یا اساتید دانشگاه طرف باشید، این‌ها کسانی هستند که ایمیل خود را مرتبا چک می‌کنند و به پیام‌های موجود در inbox خود واکنش نشان خواهند داد.
 • کتاب الکترونیکی: ابزاری که پرکاربرد نیست اما می‌تواند تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته باشد.
 •  و… : ابزارهای تولید محتوا هرروز بیشتر و گسترده‌تر می‌شوند. به غیر از مواردی که گفتیم، ابزارهایی مثل ارائه پاورپوینت، کلاس‌های آنلاین، وبینارها، اپلیکیشن‌های رایگان و ده‌ها ابزار ریز و درشت دیگر هم در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بهترین تعریف بازاریابی چیست و چگونه به کمک کسب و کارها می‌آید؟
بخوانید

اهمیت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها چیست؟

باید توجه داشت که در اکوسیستم رقابتی امروز جهان، بازاریابی محتوایی تبدیل به یک الزام شده است و دیگر یک امتیاز نیست. این اتفاق تا چند سال دیگر در کشور خودمان هم خواهد افتاد. در واقع روند رو‌به‌رشد شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که اهمیت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها در آینده بیشتر و بیشتر می‌شود. دلایل اهمیت بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها عبارتند از:

 • دوستی با مشتریان: مشتری زمانی که با پست‌های صفحه برند در شبکه اجتماعی خو می‌گیرد یا با مقالات وبلاگ اطلاعات خود را بالا می‌برد، ناخواسته حس خوبی نسبت به آن برند پیدا خواهد کرد و فروش محصول یه یک دوست راحت‌تر خواهد بود.
 • برقراری ارتباطی مستحکم و پایدار: در بازاریابی کلاسیک یک تبلیغ یا یک فروشنده مشتری را قانع می‌کرد تا خرید را انجام دهد. در واقع فعالیت بازاریابی کلاسیک با فروش محصول به‌ پایان می‌رسید، اما بازاریابی محتوایی ارتباطی ادامه‌دار با مخاطب ایجاد می‌کند. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید یک کلیپ تبلیغاتی پخش شده در تلویزیون را با صفحه یک برند در شبکه اجتماعی مقایسه کنید. اولی در بهترین حالت می‌تواند مشتری را قانع به خرید کند اما دومی مشتری را مرتبط با برند نگه‌ داشته و حتی می‌تواند با اعمال نظرات او روی تولیدات بعدی، حس بهتری را به او منتقل کند.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: در دنیای امروز هر فردی می‌تواند با برخورداری از استعداد، یادگیری مبانی و دسترسی به اینترنت بازاریابی محتوایی را انجام دهد. در واقع دیگر موفقیت تنها در گرو اجاره کردن بزرگترین بنرهای شهری نیست. در کمپروژه کانتنت‌فا می‌توانید اصول لازم برای تبدیل شدن به یک بازاریاب محتوایی را یاد بگیرید.
تاریخچه بازاریابی محتوایی از گذشته تا به امروز
بخوانید

آیا واقعا محتوا پادشاه است؟

«محتوا پادشاه است» یا Content is king نقل قولی است که زیاد توسط بازاریابان مدرن استفاده می‌شود. اما پشت این جمله چه توضیحی نهفته است؟

قبل از همه‌چیز لازم است بدانید این جمله را اولین بار بیل گیتس (موسس مایکروسافت) بیان کرده است. او در سال 1996 پس از بیان این جمله، اینترنت آینده را یک بازار برای محتوا پیش‌بینی کرد. پیش‌بینی او به شکل حیرت‌آوری دقیق از‌آب‌درآمد. به ‌بیان آمار (تحقیقات انجام شده توسط Contentbrid) در حال حاضر 73 درصد از شرکت‌ها در جهان روی استراتژی‌های بازاریابی محتوایی تمرکز کرده‌اند و اینترنت واقعا به بازاری عظیم برای عرضه محتوا در شکل و اندازه‌های مختلف تبدیل شده است. اما آیا استفاده از محتوا در بازاریابی به ‌تنهایی کافی خواهد بود؟

در بخش قبل گفتیم که بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها شامل چندین مرحله است که تولید محتوا فقط یکی از آن‌ها است. همچنین گفتیم که محدود دانستن بازاریابی محتوایی به تولید محتوا اشتباه است. شاید با توجه به این توضیحات پیشین بپرسید «پس چرا می‌گوییم محتوا پادشاه است؟» در جواب این سوال باید گفت اگرچه شخصیت‌شناسی مشتری، تعیین استراتژی و برنامه‌ریزی به ‌اندازه تولید محتوا اهمیت دارند، اما در نهایت کیفیت تولید محتوا است که تمام این ابعاد را به ‌نمایش می‌گذارد. به‌عبارت‌دیگر وقتی محتوا از کیفیت لازم برخوردار نباشد، استراتژی خوب با استراتژی ضعیف تفاوتی نخواهد داشت و نتیجه در هر دو صورت شکست خواهد بود. برای همین می‌گوییم محتوا پادشاه است و نباید اهمیت بازاریابی محتوایی را برای کسب و کارها دست کم گرفت.

بازاریابی محتوایی چگونه بر برندینگ اثر می‌گذارد؟

برندینگ پدیده‌ای است که شاید اسم مدرنی داشته باشد، اما تاریخچه‌ای دور و دراز دارد. هر کسی می‌خواهد دوستانش او را به صداقت، وفاداری و مهربانی بشناسند. این یعنی فرد می‌خواهد نامش مانند یک برند در ذهن افراد با یک‌سری ویژگی مشخص یادآوری شود. همانطور که برند اپل نماد قیمت بالا و خاص بودن است یا افراد برند هوآوی را با فراهم کردن امکان دسترسی همه قشرها به گوشی هوشمند می‌شناسند. کسب‌وکارهای جدید هم نیاز دارند خود را با یک سری ویژگی در ذهن مخاطبان جا بیندازند. اما این کار چگونه با بازاریابی محتوایی ممکن می‌شود؟

بازاریابی محتوایی چیست؟ هر آنچه که باید بدانید
بخوانید

مهم‌ترین ویژگی بازاریابی محتوایی که به برندینگ کمک می‌کند، ایجاد ارتباط دوطرفه بین شرکت و مشتری است. در گذشته ارتباط برند و مشتری کاملا یک‌طرفه بود. یعنی برند نمی‌توانست بفهمد در نتیجه‌ی ارائه یک محصول یا پخش یک تبلیغ چه تصویری در ذهن مخاطب شکل گرفته است. در بازاریابی محتوایی احساسات و نظرات مشتریان از طریق تحلیل کامنت، توییت و … سنجیده می‌شود و استراتژی‌های محتوایی با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از مخاطبان در جهت تاثیرگذاری بهتر تغییر می‌کنند. بدیهی است که در چنین شرایطی خیلی دقیق‌تر می‌توان به تصویر ذهنی مخاطب دسترسی داشت و آن را تغییر داد.

علاوه‌براین، بازاریابی محتوایی برای پرسونال برندینگ هم مفید است. در دنیای امروز هر فرد می‌تواند تنها با یک موبایل و یک اکانت در یکی از شبکه‌های اجتماعی به شهرتی جهانی برسد. پیش‌نیاز این کار، برخورداری از یک ارزش برای ارائه است اما این ارزش بدون تسلط به بازاریابی محتوایی و استفاده از آن ممکن نخواهد بود. گاهی در شبکه‌های اجتماعی صفحاتی را می‌بینیم که با خود می‌گوییم «این چجوری معروف شده؟» و گاهی هم به افرادی توانا اما کم‌فالوور برمی‌خوریم. تفاوت این دو گروه در استفاده از استراتژی‌های بازاریابی محتوایی برای پرسونال برندینگ است.

کلام آخر

بازاریابی محتوایی برابر است با نگاهی تازه به مفهوم بازاریابی. در این نگاه دیگر فروش محصول تنها هدف بازاریابان نیست و تمرکز روی ایجاد یک ارتباط مثبت و پایدار بین مشتری و برند قرار دارد. با برقراری چنین ارتباطی، می‌توان مشتری را برای مدتی طولانی جذب کرده و به ‌تدریج او را به تبلیغ‌کننده برند تبدیل کرد. همچنین می‌توان ذهن مخاطبان را کنترل کرده و تصویر برند را به‌ شکل دلخواه در ذهن آنان جا انداخت. اهمیت بازاریابی محتوایی به برندها محدود نیست و با استفاده از آن می‌توان استراتژی‌های پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی را هم بهتر اجرا کرد. مثل صفحات اینفلوئنسرهای اینستاگرامی که با استفاده از استراتژی‌های محتوایی، نام یک فرد را به محبوبیت چند هزار تا چند میلیون نفری می‌رسانند. به طور خلاصه می‌توان گفت:

بازاریابی محتوایی مثل بلندگویی بزرگ است که می‌تواند صدای شما را به جمعیت زیادی از افراد برساند. برای رسیدن به صدایی بلندتر و رساتر لازم است کار با این بلندگو را یاد بگیرید.