تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ

تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا

تولید محتوا برای موفقیت یک برند به یک چارچوب استراتژیک نیاز دارد و اینجا دقیقا همان جایی است که اصطلاحاتی چون «بازاریابی محتوایی» و «بازاریابی درونگرا» که هر دو بخشی از بازاریابی محتوا محور هستند اهمیت پیدا می‌کند. اما آیا این دو اصطلاح مشابه، معنای یکسان دارند؟ اگر این‌طور نیست، تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا چیست؟ و مهمتر از همه، کدام یک استراتژی کامل‌تری را برای شرکت‌ها ارائه می‌دهد؟

پاسخ کوتاه این سوال است که: بازاریابی محتوایی در زیر چتر بازاریابی درونگراست. بنابراین برای موفق بودن اگر تا به امروز از هر دو در کنار هم استفاده نکرده‌اید بهتر است روش خود را تغییر دهید.و

درست است که محتوا بسیار مهم است، اما این تنها بخشی از موفقیت برندتان در بازاریابی است.

مطمئنا همه شما می‌خواهید محتوای تولیدی‌تان نتایج مثبتی برای شما و کسب‌وکارتان ایجاد کند. اینجاست که بازاریابی درونگرا که یک متدولوژی داده محور و نتیجه محور است، می‌تواند با کمک بازاریابی محتوایی شما به موفقیت به استراتژی برند شما کمک کند. استفاده همزمان از بازاریابی محتوایی و اینباند مارکتینگ می‌تواند به نتیجه محور بودن استراتژی شما بیانجامد. شما با تمرکزتان بر بازاریابی درونگرا می‌توانید KPI مناسبی برای استراتژی محتوایی خود تعیین کنید. این KPI می‌تواند جذب تولید لید و حتی فروش باشد.

بازاریابی محتوایی چیست؟

اصطلاح بازاریابی محتوایی اولین بار در حدود سال 2001 ابداع شد. از بازاریابی محتوایی برای توصیف نحوه استفاده برندها از محتوای تولید شده مناسب برای مشتریان استفاده شده است.

اگرچه این اصطلاح نسبتا جدید است اما عمل بازاریابی محتوایی بیش از صد سال است که انجام می‌شود. یکی از اولین نمونه‌های بازاریابی محتوایی از سال 1895 و توسط شخصی به نام جان دیر با توزیع مجله‌ای به نام The Furrow برای مشتریانش آغاز شد. چندین سال بعد، در سال 1904، برند Jell-O یک کتاب دستورالعمل رایگان را به مشتریانش ارائه داد، این کتاب که حاوی رسپی یا دستورالعمل محصولات این برند بود و خانه به خانه توزیع شده بود توانست منجر به فروش بیش از یک میلیون دلاری این برند شود. می‌توان گفت اینها اولین نمونه‌های استفاده از بازاریابی محتوایی در دنیا بوده است.

بازاریابی محتوایی به طور معمول همان ایجاد و تولید محتوایی است که برای مشتری گروه هدف، مفید یا جالب باشد. حتی اگر این محتوا شامل یک فراخوان جدی برای اقدام به خرید هم نشود، اما باید بتواند احتمال ایجاد علاقه و آشنایی با برند را ایجاد کند.

تحلیل رقبا و بنچ مارک در بازاریابی محتوایی چگونه است؟
بخوانید

هرچه مصرف‌کنندگان به سمت نادیده گرفتن روش‌های تهاجمی بازاریابی می‌روند، بازاریابی محتوایی به عنوان روشی جایگزین و البته استراتژیک برای برقراری روابط با مشتریان بالقوه می‌شود. این رابطه با مشتری در نهایت در بازه زمانی منجر به فروش هم خواهد شد.

بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ چیست؟

بازاریابی درونگرا، مانند بازاریابی محتوایی، سال‌هاست که فعالیت دارد اما تنها در 5 تا 10 سال گذشته به عنوان روش بازاریابی مناسب شرایط حال حاضر در نظر گرفته شده است. همانطور که گفتیم این روزها مشتریان نسبت به روش‌های تهاجمی فروش و بازاریابی رویکردی منفی دارند و آنها را به راحتی نادیده می‌گیرند بنابراین برندها اکنون به سمت روش‌های جدید و بالقوه برای مارکتینگ خود رفته‌اند. یکی از این روش‌ها اینباند مارکتینگ یا همان بازاریابی درونگراست.

فرض بازاریابی درونگرا این است که مشتریان علاقه‌ای به دیدن تبلیغات ندارند. در این شرایط باید گفت که مشتری به دنبال شرکت یا خدماتی است که بتواند پیشنهاد هدفمندی به آنها بدهد و به صورت غیرمستقیم او را به انجام اقدامی هدایت کند.

بازاریابی درونگرا بر ارائه محتوا و کپی رایتینگ مناسب به مشتری مناسب در زمان مناسب متمرکز است. بسیاری از تاکتیک‌های بازاریابی درونگرا یا اینباند شامل هدف‌گیری و تشویق به انجام اقدامات خاص است. به عنوان مثال، یک برنامه بازاریابی اینباند می‌تواند شامل نمایش پاپ آپ برای یک بازدیدکننده مکرر باشد چون این بازدیدکننده بیشتر از کسی که برای اولین بار از یک وب سایت بازدید می‌کند احتمال دارد در لیست ایمیل مشترک شود.

بسیاری از روش‌ها از جمله وبلاگ‌نویسی، وایت پیپر، راهنماها و فیلم‌های آموزشی به عنوان بخشی از بازاریابی درونگرا استفاده می‌شوند. در اصل در اینباند مارکتینگ به جای بازاریابی کورکورانه برای گرفتن کلیک و دریافت دیدگاه‌ها، باید بر روی ایجاد محتوای مناسب برای هر بازدیدکننده یا خریدار تمرکز کرد.

تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا

تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا چیست؟

اگرچه بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا مشترکات زیادی دارند اما تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا هم نکته‌ای است که باید آن را در نظر داشت.

بازاریابی محتوایی بر ایجاد و توزیع محتوا از طریق کانال‌های مختلف متمرکز است به عنوان مثال، نوشتن یک راهنما، به اشتراک‌گذاری آن در رسانه‌های اجتماعی و اطمینان از خواندن و به اشتراک‌گذاری آن است.

۱۱ نکته کلیدی برای تولید محتوا با کیفیت در وبلاگ
بخوانید

در همین حال، بازاریابی درونگرا، به ایجاد یک وب سایت و محتوای موجود در آن توجه کافی دارد تا بتواند به نوعی بازدیدکننده را به اقدام عملی تشویق کند خواه این اقدام به یک خرید باشد، تکمیل یک فرم یا فقط پیگیری در رسانه‌های اجتماعی.

در حالی که بازاریابی محتوایی بر ایجاد روابط از طریق محتوا متمرکز است، بازاریابی درونگرا فعالیتی بزرگتر را در نظر دارد. در بازاریابی درونگرا از فعالیت‌ها و روش‌های زیادی برای ترغیب به اقدام مشتری استفاده می‌شود. بیشتر برنامه‌های بازاریابی محتوایی بر وبلاگ‌نویسی و ایجاد محتوا تمرکز دارند، در حالی که بازاریابی درونگرا شامل استفاده از انواع روش‌ها از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا بلاگ‌ و محتوای ویدئویی می‌شود.

بنابراین تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا اگرچه زیاد نیست اما قابل اغماض هم نیست.

آیا بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا یکسان است؟

اگر به اندازه کافی در مورد تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا مطالعه کرده باشید، ممکن است فکر کنید این دو دقیقا یکی هستند و کسانی که از هر دو اصطلاح استفاده می‌کنند اشتباه می‌کنند. درست است که بین این دو نوع بازاریابی شباهت‌هایی وجود دارد اما تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا مساله‌ای است که باید به آن دقت شود.

بازاریابی درونگرا و استراتژی بازاریابی محتوایی مشابه هستند چون هر دو آنها، دیدگاهی جامع‌تر از بازاریابی را در بر می‌گیرند که بر رضایت بازدیدکننده یا نیازهای مشتری متمرکز است. هر دو بدون وقفه هستند و هر دو به ایجاد آهسته و پایدار و برقراری رابطه بین برند و مشتری متکی هستند تا بتوانند فروش خود را انجام دهند.

با این وجود، بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا یکسان نیستند چون فعالیت‌های انجام شده هر کدام متفاوت است بنابراین تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا امری اجتناب ناپذیر است.  در واقع، این درست نیست که بگوییم بازاریابی محتوایی بخشی از یک استراتژی بازاریابی درونگراست. بازاریابی درونگرا به روش‌هایی گفته می‌شود که بازدیدکننده را به مشتری تبدیل کنند. بازاریابی محتوایی فقط بخشی از آن است چون تمرکز آن بر روش‌های بسیار خاص تولید و توزیع محتوا است.

بنابراین، در حالی که هر دو نوع بازاریابی، یکی از روش‌های متداول بازاریابی بدون وقفه هستند، اما واقعا یکسان نیستند. آنها ممکن است هدف نهایی یکسان داشته باشند، اما روش‌هایی که آنها با آن درگیر هستند متفاوت است بنابراین تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا مساله‌ای مهم است.

روابط عمومی و بازاریابی محتوایی دو روی یک سکه
بخوانید

آیا یکی بهتر از دیگری است؟

از نظر ایده آل، هم محتوا و هم اینباند باید جزئی از استراتژی بازاریابی آنلاین شما باشند. در واقع هیچ کدام از این دو بهتر از دیگری نیست و هر دو روش وقتی با هم استفاده شوند می‌توانند نتایج خارق‌العاده‌ای ایجاد کنند.

بازاریابی درونگرا برای هر وب‌سایت ضروری است. در واقع در بازاریابی درونگرا روش‌هایی که از آن برای جذب لید و اقدام و تبدیل لید به مشتری استفاده می‌کنید نقش اساسی در موفقیت استراتژی بازاریابی شما دارد. در همین حال هم بازاریابی محتوایی که استفاده می‌کنید سایت شما را برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر می‌کند. این محتواست که به آنها می‌گوید شما همان برندی هستید که او به دنبالش است. از طرفی دیگر این بازاریابی محتوایی شماست که به ارتقای رتبه شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می‌کند.

استفاده هم‌زمان و در کنار هم از بازاریابی درونگرا و بازاریابی محتوایی می‌تواند وب‌سایت شما را بسیار موفق کند. این روش‌ها می‌توانند حضور شما را پررنگ‌تر کنند، منجر به تولید لید بیشتر شوند، روابط شگفت‌انگیزی با مشتریان ایجاد کنند و در واقع علیرغم تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا این دو مکمل هم هستند.

چگونه می‌توان از بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا به صورت آنلاین استفاده کرد؟

تمرکز برنامه بازاریابی درونگرا باید روی قرار دادن اطلاعات مناسب در مکان‌های مناسب در وب‌سایت شما باشد. این بدان معناست که باید پاسخ دادن به سوالات متداول در دسترس، اضافه کردن تصاویر، فیلم‌ها یا مطالب اضافه شده، وبلاگ نویسی و انجام هرگونه فعالیت دیگری که باعث می‌شود بازدیدکنندگان بیشتری به مشتری تبدیل شوند از اینباند مارکتینگ استفاده می‌شود.

برنامه‌های بازاریابی محتوایی اما باید روی ایجاد مطالب جذاب، مفید و بی‌نظیر و توزیع آن در کانال‌های مختلف متمرکز شود. استراتژی بازاریابی محتوایی شما باید شامل نوشتن پست‌های وبلاگ یا راهنماها، به اشتراک‌گذاری آنها در رسانه‌های اجتماعی، ایجاد بک لینک برای آنها و غیره باشد. این فعالیت‌ها هم باید برای برند شما ارزش افزوده ایجاد کند و منجر به ایجاد رابطه با مشتریان بالقوه شود.

همانطور که تا الان هم گفتیم، نیازی به استدلال برای این که بین بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا کدام مناسب است نیست. شما می‌توانید و باید برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ها از هر دو به طور هم‌زمان استفاده کنید و از تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی درونگرا هم غافل نباشید.