دایره طلایی در داستان سرایی چیست؟

دایره طلایی در داستان سرایی

دایره طلایی در داستان سرایی به ما می‌گوید که باید همیشه داستان خود را از درون به بیرون بنویسیم و با چرا شروع کنیم. باید با مخاطبان به نحوی صحبت کنیم که دلشان نخواهد این گفتگو تمام شود و حتی نیمه شب هم پای صحبت‌های ما بنشینند. باید به آن‌ها دلیلی بدهیم تا وقت خود را به ما اختصاص داده و به ما گوش کنند. روش دایره طلایی توسط سایمون سینک معرفی شده است و به ما کمک می‌کند تا در داستان سرایی و بازاریابی محتوایی، شور و اشتیاق مخاطبان را به دست آوریم و آن‌ها را به عمل کردن ترغیب کنیم. در ادامه همراه باشید تا دایره طلایی در داستان سرایی را بیشتر بشناسید.

دایره طلایی چیست؟

مفهوم دایره طلایی اولین بار توسط سایمون سینک در کتاب «با چرا شروع کنید» به کار برده شد و از آن زمان بسیاری از متخصصان بازاریابی از این روش استفاده می‌کنند. او در یکی از تاثیرگذارترین ویدیوهای TED خود با نام «با چرا شروع کنید: چگونه رهبران بزرگ الهام‌بخش می‌شوند؟»، مفهوم دایره طلایی را بررسی می‌کند. سایمون سینک در این ویدیو مفهوم دایره طلایی را بررسی کرده و بر اساس تجربیات و تحقیقاتی که روی سازمان‌های موفق داشته است، بیان می‌کند که چگونه رهبران می‌توانند الهام‌بخش همکاری باشند، اعتماد کرده و در کسب‌وکار تغییر ایجاد کنند و درنهایت برخیزند، ارتباط برقرار کرده و عمل کنند.

دایره طلایی در داستان سرایی به بازاریابان کمک می‌کند تا کسب‌وکار را با بیان اختلاف‌ها، از سایر رقبای مشابه متمایز کنند. دایره طلایی در داستان سرایی به ما می‌گوید که چرا بعضی از افراد و سازمان‌ها می‌توانند روی دیگران تاثیر گذاشته و الهام‌بخش آن‌ها باشند و خود را با موفقیت متمایز کنند. در پشت مفهوم دایره طلایی، علوم اعصاب یا نوروساینس قرار دارد. بر این اساس دایره طلایی در داستان سرایی به آن معناست که انسان‌ها زمانی بهتر به پیام‌ها پاسخ می‌دهند که پیام‌ها با بخش‌های تصمیم‌گیری، کنترل احساسات و رفتار در مغز آن‌ها ارتباط برقرار کند.

روایتگری در کسب و کار: چرا کسب‌وکارهای خوب داستان‌های خسته‌کننده می‌گویند؟
بخوانید

دایره طلایی در داستان سرایی از سه دایره تو در تو تشکیل شده است که اولین دایره داخلی با نام «چرا-Why»، دایره میانی با نام «چگونه – How» و دایره بیرونی با نام «چه چیزی- What» نامگذاری شده‌اند که ترتیب آن‌ها از درون به بیرون است.

چرا؟

سایمون سینک معتقد است که «چرا»یی احتمالا مهم‌ترین پیامی است که یک سازمان یا یک فرد می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند، چرا که این همان چیزی است که دیگران را به «عمل کردن» ترغیب می‌کند. «چرا» چگونگی توضیح هدف، دلیل وجود داشتن و نحوه رفتار شما است. اشتیاقی که در مفهوم چرایی وجود دارد، می‌تواند با دستگاه کناره‌ای مغز شنونده ارتباط برقرار کند. این بخشی از مغز است که احساساتی مانند وفاداری، اعتماد و البته تصمیم‌گیری را پردازش می‌کند.

بیان درست «چرا»یی کسب‌وکار، یکی از روش‌های بسیار تاثیرگذار برای برقراری ارتباط با دیگر انسان‌ها شناخته می‌شود. شما باید ارزش پیشنهادی خاص خود را تعریف کرده و الهام‌بخش دیگران باشید تا آن‌ها برای عمل کردن قدم بردارند. بر اساس نظریه سینک، «چرا» در دایره طلایی روی بخشی از مغز فرد اثر می‌گذارد که عامل رفتار است. به همین دلیل مفهوم دایره طلایی در داستان سرایی یک نظریه تاثیرگذاری شناخته می‌شود.

«چرا» اصل ارزش پیشنهادی شما است که می‌تواند کسب‌وکار شما را از دیگران متمایز کند.

چگونه؟

عوامل «چگونه» سازمان می‌تواند شامل نقاط قوت و ارزش‌هایی باشد که باعث ایجاد احساس تمایز در سازمان نسبت به سایر رقبا می‌کند. «چگونه» در دایره طلایی همانند «چرا»، می‌تواند با دستگاه کناره‌ای مغز ارتباط برقرار کند. این بخش روی رفتارها و احساسات ما حاکم و تاثیرگذار است.

چگونه با داستان سرایی تاثیرگذار مشتریان را قانع کنیم؟ از دیدگاه رابرت مک‌کی
بخوانید

چه چیزی؟

«چه چیزی» را می‌توان به صورت محصولات یا خدمات یک کسب‌وکار معرفی کرد. آن محصولی که یک کسب‌وکار تولید کرده و به فروش می‌رساند یا خدمتی که ارائه می‌کند، همان «چه چیزی» در دایره طلایی شناخته می‌شود. شاید بتوان «چه چیزی» را عنوان شغلی دانست. بر اساس نظریه سایمون سینک، «چه چیزی» با بخش نوقشر یا نئوکورتکس مغز ارتباط برقرار می‌کند. این بخشی از مغز ما است که روی رفتارها و تفکرات منطقی و عقلانی ما تاثیر دارد. او معتقد است که این بخش کمتر از دستگاه کناره‌ای مغز روی فرایند تصمیم‌گیری ما تاثیرگذار است. دستگاه کناره‌ای مفاهیم «چرا» و «چگونه» را شامل می‌شود.

اهمیت دایره طلایی در داستان سرایی

به‌طورکلی بسیاری از متخصصان بر این باورند که دایره طلایی در داستان سرایی نشان دهنده شور و اشتیاق است. رهبران و سازمان‌های پرشور، تعهد خود را با اشتیاق بیان می‌کنند و این باعث تفاوت آن‌ها می‌شود. درحقیقت «چرا» دلیل ایجاد محصول یا خدمت، «چگونه» عامل اصلی تمایز از رقبا و «چه چیزی» خروجی کسب‌وکار شامل محصول یا خدمت است. قبل از پرداخت به «چه چیزی» و «چگونه»، باید با «چرا»یی شروع کرد. این چیزی است که سایمون سینک در دایره طلایی قصد دارد به ما بگوید. از خودتان بپرسید که چرا وجود دارید، هدفتان چیست، علت چیست و چه رویایی دارید؟

برای داستان سرایی برند، توجه به دایره طلایی اهمیت بسیاری دارد، چرا که داستان شما برای برقراری ارتباط به نظمی تاثیرگذار نیاز دارد و این مغز ما است که مسئولیت برقراری ارتباط را بر عهده دارد. وقتی در مورد آنچه انجام می‌دهید (چه چیزی) صحبت کنید، با بخش تحلیلی مغز ارتباط برقرار کرده‌اید. اما وقتی درباره چرایی و چگونگی صحبت کنید، با بخش احساسات و رفتار در مغز ارتباط برقرار خواهید کرد. همه انسان‌ها با «احساسات» خود خرید کرده و با «منطق» آن را توجیه می‌کنند.

آموزش استوری تلینگ و ترفندهای داستان سرایی در کسب و کارها
بخوانید

شما با استفاده از مفهوم دایره طلایی در داستان سرایی برند خود، می‌توانید با بهره‌گیری از عواطف و احساسات مخاطبان خود، آن‌ها را آموزش دهید، اعتماد و اعتبار ایجاد کنید، کسب‌وکار خود را به عنوان یک متخصص معرفی کرده و با آن‌ها مکالمه کنید. دایره طلایی یکی از بهترین روش‌ها در بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ است که به شما کمک می‌کند تا محتوایی متمایز و برجسته تولید کنید.

۱. برای ایجاد جذابیت عاطفی از محتوا استفاده کنید: به احساساتی فکر کنید که می‌خواهید در مخاطب خود ایجاد کنید. احساس ترس، بقا، گناه، سرگرمی، انرژی یا امید؟

۲. سازگار و معتبر باشید:‌ استفاده از دایره طلایی در داستان سرایی فقط محدود به پست‌های وبلاگ یا برنامه بازاریابی محتوایی شما نیست، بلکه تمام سازمان شما را در برمی‌گیرد. در تمامی نقاط تماس برند، از آنجایی که مخاطب مطالب وبلاگ شما را می‌خواند تا جایی که با فروشنده شما مستقیما صحبت می‌کند، باید بتوانید با یکپارچگی در بیان داستان خود، یک تجربه عالی ایجاد کنید.

۳. داستان را شفاف و مختصر حفظ کنید: بخش‌های اضافی را از داستان خود حذف کنید و قسمت‌های مهم را نگه دارید.

۴. خاص باشید: شما قصد ندارید که با همه ارتباط برقرار کنید، بلکه فقط به دنبال مشتری ایده‌آل یا پرسونای خریدار خود هستید. بنابراین پیام‌های تبلیغاتی و محتوای شما نباید برای همه نوشته شود. به پرسونای خریدار خود فکر کنید، مشکلات و چالش‌های آن‌ها چیست و محتوای خود را برای حل نیازهای آن‌ها بنویسید.

۵. درخواست کنید: فراخوان به عمل (CTA) را فراموش نکنید. اگر از مخاطبان خود درخواست نکنید، به آن‌ها قدم بعدی را نشان نخواهید داد که چه کاری باید انجام دهند.

درنهایت از مفهوم دایره طلایی در داستان سرایی برای ایجاد تمایز و برقراری ارتباط عمیق‌تر با مخاطبان خود بهره ببرید.

منبع