روابط عمومی و بازاریابی محتوایی دو روی یک سکه

روابط عمومی و بازاریابی محتوایی

روابط عمومی و بازاریابی محتوایی از نظر ماهیت شباهت‌های زیادی به هم دارند. حتی می‌توان گفت که این دو، به نوعی دو روی یک سکه هستند. اکثر مردم در گذشته فکر می‌کردند با ظهور رسانه‌های اجتماعی احتمالا روابط عمومی کارایی خود را از دست خواهد داد اما این اتفاق بعد از ظهور و استفاده وسیع شبکه‌های اجتماعی اتفاق نیفتاد. در عوض، با ظهور شبکه‌های اجتماعی رویکردهای متفاوتی در روابط عمومی و بازاریابی و تبلیغات نسبت به گذشته ایجاد شد.

اینجاست که نیاز به ترکیب بازاریابی محتوایی با روابط عمومی و چگونگی انجام موفقیت آمیز این کار در عصر حاضر می‌تواند کلید موفقیت کسب‌وکارها در معرفی برند خود و ایجاد رد پای مثبت از برند باشد. اما نقش روابط عمومی در بازاریابی محتوایی چیست؟ چرا باید این دو در کنار هم فعالیت کنند؟

برخلاف تصور عامه، دنیای پیش از اینترنت، دوران تبلیغات تاریک نبود. روش‌های سنتی در گذشته کارساز بودند و حتی هنوز هم کار می‌کنند. کار با یک شخص حرفه‌ای یا گروه حرفه‌ای روابط عمومی فرصت‌هایی را برای ارتباط با روزنامه نگاران و سردبیران برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کرده و هنوز هم می‌کند.

امروزه استفاده از وبلاگ، وبلاگ نویسی و استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارها افزایش یافته و به این ترتیب شیوه‌های معرفی و حضور کسب‌وکارها در دید مردم هم تغییر کرده‌ است.

بازاریابی محتوایی در مقابل روابط عمومی

بازاریابی محتوایی: طبق تحقیقات موسسه بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوایی نوعی بازاریابی بدون وقفه از طریق برقراری ارتباط با مشتریان گفته می‌شود که ضرورتا منجر به فروش نمی‌شود. ایده بازاریابی محتوایی بر این اصل بنا شده است که در ضمن آموزش به خوانندگان محتوا به جای اینکه خدمات یا محصولات خود را به آنها بخواهید بفروشید، اطلاعاتی را که در واقع می‌خواهند به آنها ارائه دهید.

روابط عمومی: در اصل، روابط عمومی شرکت برای افزایش آگاهی برند شرکت با رسانه‌ها همکاری می‌کنند. در سیستم سنتی، مدل روابط عمومی این بوده که شما پرس ریلیز خود را برای مطبوعات می‌فرستید و باید منتظر می‌ماندید که آنها از خبر شما خوششان بیاید و آن را منتشر شد.

اما روابط عمومی نوین با وجود سایت‌های آنلاین خبری بسیار راحت‌تر شده و اکنون این سیستم بخشی از رویکرد اقتصادی سایت‌های خبری است بنابراین می‌توان از روابط عمومی برای بهتر دیده شدن محتواها و حتی سئو در کنار مواردی از جمله آگاهی از برند به دست آورید.

از دید روابط عمومی رسانه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • رسانه‌های شخصی یا رسانه‌های خود سازمان (Owned Media)
  • رسانه‌های پولی یا همان رسانه‌هایی که با پرداخت پول می‌توان در آنها حضور داشت (Paid Media)
  • رسانه‌های اکتسابی یا همان رسانه‌هایی که بدون پرداخت پول اخبار کسب‌وکارها را منتشر می‌کنند (Earned Media)
چطور یک کپی رایتر موفق باشیم؟
بخوانید

در دنیای حاضر همه کسب‌وکارها با وجود داشتن سایت و شبکه‌های اجتماعی، خود صاحب رسانه هستند اما این صاحب رسانه بودن به این معنا نیست که دیگر نیازی به خبرنگاران و سایت‌های خبری و حضور در رسانه‌ها برای معرفی و ایجاد رد پای برندتان نیست.

به نوعی حتی می‌توان گفت این روزها تقاضای بیشتری برای خدمات روابط عمومی نسبت به گذشته وجود دارد و روابط عمومی همچنان رابط کسب‌وکارها با رسانه‌ها برای توزیع محتوا و دیده شدن محتواهای تولید شده در واحدهای بازاریابی محتواست بنابراین کسب‌وکارها باید برای موفقیت برنامه‌های بازاریابی خود بازاریابی محتوایی و روابط عمومی آنلاین خودشان را با هم ترکیب و یا در کنار هم قرار دهند

شباهتهای بین بازاریابی محتوایی و روابط عمومی

همانطور که احتمالا می‌توانید استنباط کنید، بین این دو صنعت به ظاهر انحصاری شباهت‌های آشکاری وجود دارد.

۱. اهداف مشترک

هر دو واحد روابط عمومی و بازاریابی محتوایی یک هدف مشترک را دارند و آن هم کمک به مشتریان برای خرید بهتر است. روشی که این امر محقق می‌شود هم افزایش آگاهی از برند است.

۲. گفتن یک داستان قانع کننده

متخصصان روابط عمومی اساسا قصه گو هستند. آنها باید بتوانند داستانی جذاب برای مشتریان تولید کنند و آن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند تا بیشتر دیده شود. از طرف دیگر، بازاریابان محتوا هم داستان سرایی می‌کنند. تفاوت کار این دو در مکان انتشار محتوا یا داستان است. معمولا انتخاب بازاریابان محتوایی از وبلاگ‌ها برای انتشار محتوای خود استفاده می‌کنند.

۳. مهارت‌های ارتباطی بالا

در ادامه نکته دوم یعنی داستان سرا بودن هر دوی کارشناسان محتوایی و هم روابط عمومی، چگونه می‌توان انتظار داشت که آنها بدون داشتن مهارت ارتباطی خوب داستان خوب بنویسند؟ در واقع کلید موفقیت هر دوی آنها در انتقال درست کلام به مشتریان است.

۴. همگرایی کانال‌های توزیع

به طور سنتی، کانال توزیع محتواهای تولید شده واحد روابط عمومی مطبوعات و کنفرانس‌ها یا رویدادها بوده است و اکنون هم کانال توزیع اصلی سایت‌های خبری است. کانال توزیع محتواهای قلمرو بازاریابی محتوایی هم رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های آنهاست. اما این روزها با گسترش سایت‌ها کانال‌های توزیع هر دو واحد روابط عمومی و بازاریابی محتوایی در هم ادغام شده است. اینجاست که اهمیت ادغام یا ترکیب و مشارکت بیشتر این دو واحد بیشتر از قبل احساس می‌شود.

چرا بازاریابی محتوایی را باید با روابط عمومی ترکیب کنید؟

این که شما، یک بازاریاب محتوا باشید و یا یک حرفه‌ای روابط عمومی فرقی نمی‌کند. شما باید بتوانید همیشه از آخرین پیشرفت‌ها و رویکردهای جدید بازاریابی و روابط عمومی مطلع باشید.

از آنجا که روابط عمومی و بازاریابی محتوایی یک هدف مشترک دارند و آن هم دیده شدن بیشتر کسب‌وکار است، می‌توان با ترکیب یا در کنار هم قرار دادن این دو، موفقیت‌های بزرگی را برای یک برند ایجاد کرد. بنابراین هر کسب‌وکار نوینی باید استراتژی‌های روابط عمومی و بازاریابی محتوایی خود را ترکیب کند. چون ترکیب روابط عمومی و بازاریابی محتوایی یک ترکیب قدرتمند است.

هنگامی که استراتژی‌های روابط عمومی با استراتژی بازاریابی محتوایی یک شرکت ترکیب می‌شوند، یک بستر متمرکز برای تبادل ایده بین تیم‌های بازاریابی محتوایی و روابط عمومی آن شرکت ایجاد می‌شود. بینش تیم روابط عمومی می‌تواند به تیم بازاریابی محتوایی کمک کند تا آنها محتوایی را تولید کنند که با آخرین تحولات بازار همسو باشد و از طرف دیگر، ایده‌های خلاقانه بازاریابان محتوا به تیم روابط عمومی شما کمک می‌کند تا درک کند مخاطب هدف برند شما چه نوع محتوایی را لازم دارد.

چرا بازاریابی محتوایی برای کسب و کارها اهمیت دارد؟
بخوانید

نقش روابط عمومی در بازاریابی محتوایی چیست؟

برای پاسخ به سوال بالا می توان موارد زیر را در نظر گرفت.

روابط عمومی، دیده شدن محتوا را تسهیل می کند

با حجم وسیع محتوایی که روزانه در دنیا تولید می‌شود قرار گرفتن در جایگاه مناسب و دیده شدن محتوا در دنیای دیجیتال هر روز سخت‌تر از قبل می‌شود. دنیای دیجیتال این روزها به گونه‌ای شده که حتی دقیق‌ترین و کامل‌ترین مطالب هم گاهی دیده نمی‌شوند. اینجاست که اهمیت تلفیق استراتژی روابط عمومی با استراتژی کانتنت مارکتینگ مشخص‌تر می‌شود. در واقع روابط عمومی به کمک بازاریابی محتوایی می‌آید تا محتوای تولید شده واحدهای بازاریابی محتوایی در سایت‌های مناسب منتشر و توزیع شوند.

این ترکیب همچنین می‌تواند به دستیابی مخاطبان گسترده‌تر و جدیدتر برای برندها موثر باشد. به علاوه، به برندها کمک می‌کند تا یک پیام تجاری با نام تجاری خود را از طریق چندین رسانه مختلف از جمله رسانه‌های آنلاین مثل سایت‌های مناسب خبری و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی هم منتشر کنید.

روابط عمومی به ایجاد اعتماد و روابط جدید کمک می‌کند

هر شخص حرفه‌ای روابط عمومی به خوبی این را می‌داند که ایجاد رابطه متقابل با اینفلوئنسرها، روزنامه نگاران و سردبیران بزرگترین چالش روابط عمومی است. با ترکیب روابط عمومی و بازاریابی محتوایی، می‌توان مطالب اثرگذار و مناسب را به طور مرتب با کمک واحد روابط عمومی در اختیار اینفلوئنسرها و مجلات قرار داد. وقتی مطالب نوشتاری خوبی را با خبرنگاران و اینفلوئنسرهای شبکه اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، احتمالا آنها و مخاطبانشان به شما اعتماد می‌کنند.

روابط عمومی و بازاریابی محتوایی

نقش بازاریابی محتوایی در روابط عمومی چیست؟

بازاریابی محتوایی تلاش‌های سئویی را بهبود می‌بخشد

از آنجایی که انتشار پرس ریلیزها و توزیع محتواها این روزها در سایت‌های خبری انجام می‌شود، ئمی‌توان گفت انتشار و توزیع محتوا یکی از قدرتمندترین ابزارهای سئو است. با این وجود هنوز هم خیلی از متخصصان روابط عمومی به شیوه استفاده درست از پرس ریلیزها برای تقویت سئو آگاه نیستند.

اینجاست که همکاری روابط عمومی با واحدهای بازاریابی محتوایی می‌تواند به موفق‌تر بودن توزیع محتواها و گرفتن نتایج بهتر سئویی کمک کند. کارشناسان بازاریابی می‌توانند محتواها و پرس ریلیزها را با لینک‌سازی مناسب تولیدکنند و در اختیار واحد روابط عمومی قرار دهند تا از مجموع این همکاری نتایج خوبی همچون دیده شدن برند (Brand Awareness) و سئو و ترافیک سایت ایجاد شود.

نحوه ترکیب بازاریابی محتوایی با روابط عمومی

روابط عمومی و بازاریابی محتوا می‌توانند نتایج بسیار خوبی به دست آورند. ادغام این دو بخش بسته به ساختار کسب‌وکار شما و منابع موجود متفاوت خواهد بود. برای ترکیب تیم‌های روابط عمومی و بازاریابی محتوایی باید موارد زیر بررسی شوند.

نقاط قوت هر یک از اعضای تیم را مشخص کنید

اگرچه بازاریابی محتوایی و روابط عمومی  اهداف یکسانی دارند اما هر کدام برای دستیابی به آنها رویکرد متفاوتی اتخاذ می‌کنند. به همین دلیل باید نقاط قوت هر تیمی را شناسایی کنید. معمولا متخصصان روابط عمومی سئو را نمی‌دانند و تیم بازاریابی محتوایی هم روابط عمومی را نمی‌شناسد.

تغییر استراتژی محتوا با تغییر شرایط
بخوانید

بنابراین اولین کاری که شما باید انجام دهید شناسایی تخصص هر یک از اعضای تیم و نقش شغلی آنها است. به عنوان مثال، متخصصان بازاریابی محتوایی معمولا بر روی حل مشکلاتی که مخاطب هدف دارند متمرکز شده و آنها را به یک محصول یا خدمات مربوطه متصل می‎‌کنند. و این قطعا تخصص یا بخشی از کار روابط عمومی نیست اما متخصصان روابط عمومی قطعا می‌دانند چگونه به افراد مناسب برسند.

تم کمپین‌ها را با هم برنامه‌ریزی کنید

در همکاری بیش از دو تیم، اعضای تیم به احتمال زیاد با چندین مضمون و ایده‌های داستانی روبرو می‌شوند. به همین دلیل، تیم‌های روابط عمومی و بازاریابی محتوایی  نیاز دارند تا طرح‌های تبلیغاتی را با هم برنامه‌ریزی کنند. برنامه‌ریزی‌های در کنار هم تضمین می‌کند که شرکت شما به طور هم‌زمان دو چیز مختلف را تبلیغ نمی‌کند.

هر دو تیم همچنین باید برنامه‌ریزی کنند که چگونه وظایف خود را به اعضای مختلف تیم اختصاص می‌دهند چون واگذاری مسئولیت‌ها براساس مشخصات شغلی اعضای تیم تنها به اجرای کمپین شما کمک می‌کند. این تاکتیک همچنین به شما کمک می‌کند تا براساس اولویت‌های کاری و الزامات فصلی، تقویم‌های سردبیری و تبلیغاتی را به اشتراک بگذارید.

تلاش‌های تولید محتوا را ترکیب کنید

متخصصان روابط عمومی و همچنین بازاریابان محتوایی، به طور منظم اما برای دو نوع متمایز از مخاطبان هدف، محتوای با کیفیت بالا ایجاد می‌کنند.

اگر از هر یک از اعضای تیم بخواهید در ایجاد محتوا همکاری کنند به شما این امکان را می‌دهد که نتایج بهتری کسب کنید. این تلاش‌های ترکیبی برای ایجاد محتوا، به اعضای تیم‌ها این امکان را می‌دهد تا محتوایی را تولید کنند که هم جذاب باشد و هم بیشتر دیده شود.

ارتباط مهم است

نکته مهم پایانی این است که موفقیت ادغام این دو واحد در صورتی موثر خواهد بود که این دو واحد به درستی با هم ارتباط برقرار کند و این را پذیرفته باشند که با همکاری چندین تیم در کارزارهای مختلف بازاریابی، پیگیری کارها آسان‌تر خواهد بود.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر یک از اعضای دو تیم در جریان آخرین تحولات به روز در دو واحد باشد تا از هدر رفتن منابع و وقت خودداری شود. جلسات هفتگی یا دو هفته یک بار با اعضای تیم ممکن است لازم باشد. پس به خاطر داشته باشید ارتباط حلقه نگه داشتن ارتباط بین این دو تیم است و از آن غافل نشوید.

نتیجه‌گیری

ادغام بازاریابی محتوا با روابط عمومی یکی از بهترین راه‌های زنده ماندن در یک فضای دیجیتالی رو به رشد و شلوغ است. قدرت این همکاری می‌تواند پتانسیل بی‌نظیری را برای بازاریابی شما فراهم کند. بنابراین تمامی واحدهای بازاریابی محتوایی باید به نقش روابط عمومی در بازارابی محتوایی بیشتر از گذشته فکر کنند و واحدهای روابط عمومی هم به حضورشان در کنار بازاریابان محتوایی اهمیت بیشتری دهند.