مهمترین نکات تولید محتوا برای استارتاپها در سال ۲۰۲۲

مهمترین نکات تولید محتوا برای استارتاپها در سال ۲۰۲۲

تحقیقات نشان داده‌اند که بیشتر از ۷۷ درصد از کاربران قبل از خرید یک محصول، وبلاگ‌ها و مقالات مربوط به آن را مطالعه می‌کنند. این موضوع محتوا را به یک منبع مهم تبلیغاتی در هر کسب‌وکار درحال‌رشد و استارتاپ‌ها تبدیل کرده است. اما چطور می‌توانیم محتوایی بنویسیم که هم جذاب و خاص باشد و هم بتواند توجه کاربران را به خود جلب کند؟ در ادامه مهمترین نکات تولید محتوا برای استارتاپها را به شما معرفی می‌کنیم.

مهمترین نکات تولید محتوا برای استارتاپها و کسب‌وکارهای نوپا

نوشتن پست‌های نظام‌مند با ساختاری منظم می‌تواند صدای مخصوص برندتان را در دنیای کسب‌وکار آنلاین ثبت کند و باعث می‌شود که مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر دوباره و دوباره به شما برگردند.

پس شما در هر موقعیتی که باشید، می‌توانید برای به راه‌اندازی وبلاگتان اقدام کنید و درمورد هر چیزی که به برندتان مربوط است، مطلب بنویسید. در ادامه نکاتی در رابطه با تولید محتوای موفق را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. مخاطب خود را درک کنید

یکی از اولین و مهم‌ترین نکاتی که در تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی باید به آن توجه کنید این است که در نظر بگیرید مخاطب محتوای شما چه کسی است و قرار است با چه طیفی از افراد ارتباط برقرار کنید. از خود این سوال را بپرسید که قرار است چه گروهی را هدف قرار دهید و چگونه قرار است مشکلات آن‌ها را برطرف کنید.

با تشخیص پرسونای مخاطب و به‌دست‌آوردن اطلاعاتی مثل سن، جنسیت، شغل یا محل زندگی آن‌ها می‌توانید موضوعات موردعلاقه‌شان را پیدا کنید.

۲. اهداف روشنی برای خود در نظر بگیرید

قبل از اینکه نوشتن محتوای خود را شروع کنید، مطمئن شوید که اهداف روشنی در ذهنتان دارید. باید درمورد تمام ایده‌هایی که در نظر دارید و قرار است درمورد آن‌ها بنویسید، فکر کرده باشید. می‌توانید فهرستی از اهداف و استراتژی‌هایتان تهیه کنید تا برای ایده‌های منحصربه‌فردتان برنامه‌ریزی منظمی کرده باشید.

محتوایی که می‌خواهید ارائه کنید و روشی که برای انتقال آن انتخاب می‌کنید، دو مورد از حیاتی‌ترین جنبه‌های نوشتن یک مقاله یا بلاگ هستند که می‌توانند رابطه شما با مخاطبتان را بسازند. اگر نسبت به آن چیزی که قرار است بنویسید و هدفتان از نوشتن آن، استراتژی مشخصی داشته باشید، صرفه‌جویی زیادی در زمان خود کرده‌اید.

اگر هنوز درمورد اهدافتان مطمئن نیستید، شک نداشته باشید که مخاطبانتان هم در زمان مطالعه محتوایی که تولید کرده‌اید، سردرگم خواهند شد.

۳. محتوای منحصربه‌فرد تولید کنید

تنها در یک روز بیشتر از ۶ میلیون پست در فضای مجازی منتشر می‌شود. به همین دلیل تولید یک محتوای خاص و جذاب در فضای پر از محتوا، یکی از موثرترین روش‌ها برای ایجاد تمایز میان شما و رقبایتان است. یک محتوای جذاب زمانی ارزش بالایی دارد که مخاطب را در سطح عمیقی درگیر خود کند؛ یعنی شما باید محتوای خود را طوری بنویسید که تابه‌حال کسی به آن شکل ننوشته باشد. باید مطمئن شوید مطلب شما تکراری یا کپی از سایت‌های دیگر نیست.

اگر مطلبی را با استفاده از منابع فارسی می‌نویسید، باید مطمئن شوید که کاملاً آن را بازنویسی می‌کنید تا احتمال هرگونه کپی در متن شما از بین برود.

۴. تداوم، کلید موفقیت است

ایجاد یک کسب‌وکار موفق نیازمند تداوم است. مخاطبان شما مدام به دنبال جدیدترین مطالب هستند؛ بنابراین می‌توان گفت تولید مداوم و منظم محتوا کار بسیار مهم و یکی از عوامل موفقیت در هر کسب‌وکاری است و باید برای آن برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشید.

۵. موضوعات جالب انتخاب کنید و مختصر بنویسید

انتخاب موضوعات جالب‌توجه و باکیفیت یکی از مهم‌ترین ترفندهای تولید محتوا است. تولید محتوای جذاب و باکیفیت می‌تواند به شما کمک کند در زمان کمی مخاطب بالقوه خود را به مخاطب همیشگی تبدیل کنید. آدم‌ها دوست دارند از جدیدترین چیزهایی که در جهان اتفاق می‌افتد، مطلع شوند. برای همین سعی کنید همیشه به‌روزترین مطالب را به آن‌ها ارائه کنید.

نکته مهم دیگر این است که هیچ‌کس در این روزها فرصت ندارد یک پست طولانی درمورد یک موضوع بخواند. همه عجله دارند و دوست دارند مطالب مختصر را مطالعه کنند. مگر اینکه کسی بخواهد در مورد موضوعی خاص تحقیق کند.

اگر موضوعی که انتخاب کردید نیازمند محتوای طولانی است، می‌توانید آن را به چند مقاله تقسیم کنید. سعی کنید مقاله‌هایی که می‌نویسید از ۲ هزار کلمه بیشتر نباشد؛ چون احتمال اینکه مخاطب مطالب طولانی را تا آخر بخواند بسیار کم است.

۶. از تیترها و زیر عنوان‌های جذاب استفاده کنید

عنوان و زیر عنوان پست وبلاگ شما را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند و خواندن و درک آن را برای خوانندگان آسان‌تر می‌کند. این کار همچنین یک روش عالی برای ایجاد وضوح در ساختار مقاله‌تان است. با این کار مخاطبان به‌راحتی با مفهوم مقاله شما ارتباط برقرار می‌کنند و مطالعه آن را تا انتها ادامه می‌دهند.

زیر عنوان‌ها باید معنادار و مرتبط با موضوع باشند. عنوان اصلی مقاله هم اولین چیزی است که مخاطب آن را می‌خواند و تصمیم می‌گیرد به خواندن مقاله ادامه دهد؛ بنابراین اگر عنوان مقاله جالب یا مفید به نظر نیاید، شانس مطالعه آن مقاله بسیار کم خواهد بود.

۷. به مقاله خود تصاویر یا ویدئوهای مربوط به موضوع را اضافه کنید

یکی از مهمترین نکات تولید محتوا برای استارتاپها استفاده از تصاویر گرافیکی مرتبط و باکیفیت است. بعضی از مخاطبان ممکن است نتوانند با محتوای متنی شما به‌خوبی ارتباط برقرار کنند. اینجاست که استفاده از تصاویر، ویدئو یا بارگذاری فایل صوتی مرتبط می‌تواند عاملی کمک‌کننده باشد و ذهن آن‌ها را درگیر کند.

۸. انجام تحقیقات کافی و ذکر منابع

اگر محتوای شما بدون استفاده از منابع معتبر نوشته شود، تنها نظرات شخصی شما به نظر می‌آید. مخاطبان به برندهایی اعتماد می‌کنند که از مطالب اثبات شده برای نوشتن محتوایشان استفاده می‌کنند. علاوه بر این، اگر برای نوشتن محتوای خود به مطالعات تحقیقاتی معتبر استناد می‌کنید، مطلب شما به طور قابل‌توجهی قدرتمندتر به نظر می‌آید. اگر از سایت‌های دیگر برای نوشتن محتوای خود استفاده می‌کنید، حتماً در انتهای مطلب منبع خود را ذکر کنید.

۹. بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

استفاده از کلمات کلیدی و عبارات مربوط به موضوع اصلی و کلماتی که کاربران ممکن است در موتور جستجوی خود از آن‌ها استفاده کنند، به دیده‌شدن محتوای شما کمک زیادی می‌کند. تولید محتوای سئو شده همچنین می‌تواند به سایت شما و مطلبی که در آن منتشر کردید رتبه بالاتری بدهد.

هر چه وب‌سایت شما در موتور جستجو بهتر دیده شود، احتمال یافتن آن توسط خوانندگان و دنبال‌کنندگان بالقوه بیشتر می‌شود.

۱۰. بازخوانی و ویرایش را فراموش نکنید

هیچ‌کس از خواندن یک وبلاگ یا مقاله مملو از اشتباهات دستوری و غلط املایی لذت نمی‌برد. مخاطبان با دیدن غلط‌های املایی یا نگارشی در متن شما متوجه غیرحرفه‌ای بودن سایتتان می‌شوند و به وب‌سایت دیگری مراجعه می‌کنند؛ بنابراین تا زمانی که نسبت به‌درستی مطلب خود از نظر دستوری، املایی و نگارشی مطمئن نشده‌اید، آن را در جایی منتشر نکنید.

سعی کنید جملات و پاراگراف‌های طولانی را به جملات و پاراگراف‌های کوتاه‌تر تقسیم کنید تا خوانایی متن افزایش بیشتری پیدا کند.

کلام آخر

تولید محتوا ستون فقرات کسب‌وکار شما در فضای آنلاین است. ساخت وب‌سایت و شروع نوشتن مطالب مرتبط به کسب‌وکارتان کار چندان دشواری نیست. اما دقت کنید که برای جذب کاربران به وب‌سایتتان، باید محتواهایی باکیفیت و منحصربه‌فرد تولید و منتشر کنید.

کافی است مهمترین نکات تولید محتوا برای استارتاپها را رعایت کنید تا بتوانید توجه مخاطبانتان را جلب کنید. تولید محتوا کاری است که مخاطب را جذب می‌کند و به آن‌ها ارزش می‌دهد. یک محتوای باکیفیت می‌تواند طرز فکر و دیدگاه مخاطب را تغییر دهد. اما یک محتوای ضعیف می‌تواند او را سردرگم کند. پس برای داشتن یک کسب‌وکار موفق و جذب مشتریان بیشتر، تولید محتوای باکیفیت را فراموش نکنید.

شما چه راهکارهایی برای نوشتن یک محتوای بی‌نقص پیشنهاد می‌کنید؟

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
چرا کانتنت‌فا؟