۱۱ نکته کلیدی برای تولید محتوای با کیفیت در وبلاگ

۱۱ نکته کلیدی برای تولید محتوای با کیفیت در وبلاگ

دوست دارید محتوایی بنویسید که بدرخشد؟ برای تولید محتوایی فوق‌العاده‌، نوشتن به تنهایی کافی نیست. باید به معنا و شمارش تک‌تک کلمات دقت کنید، موضوعاتی که پوشش می‌دهید را درک کنید و برای هر خط جدیدی که می‌نویسید، هدفی مشخص در ذهنتان داشته باشید. مطالبی که در وبلاگ قرار می‌دهید، می‌تواند وب‌سایت شما را از این رو به آن رو کند. اگر محتوای مناسب تولید کنید، بازدیدکنندگان بیشتری به سمت خود جذب می‌کنید، مشتریان احتمالی را به مشتریان دائمی تبدیل کرده و از طریق آن‌ها به سود می‌رسید. درمقابل، اگر محتوا بی‌کیفیت باشد کاربران علاقه و اعتماد خود را نسبت به شما از دست می‌دهند و برای همیشه وب‌سایت شما را ترک می‌کنند. اگر شما هم دوست دارید که محتوایی بنویسید که بدرخشد، در ادامه همراه باشید تا ۱۱ نکته برای تولید محتوا با کیفیت در وبلاگ را به شما معرفی کنیم.

۱۱ نکته برای تولید محتوا با کیفیت در وبلاگ

همه ما می‌خواهیم محتوایی را برای مخاطبان خود خلق کنیم که ارزشمند و با کیفیت باشد. اما خیلی از ما دقیقا نمی‌دانیم که یک محتوای خوب چگونه نوشته می‌شود و چه ویژگی‌هایی دارد. کریستوفر جان بتیز در وب‌سایت شخصی خود از ۱۱ نکته کلیدی برای تولید محتوای با کیفیت و اثربخش در وبلاگ نام می‌برد.

اگر شما هم کنجکاو هستید که تولید محتوا با کیفیت در وبلاگ چگونه است، به نکات زیر از دیدگاه کریستوفر جان بیتز توجه کنید:

۱. مخاطب خود را بشناسید

قبل از آنکه مطلبی را بنویسید باید ببینید مخاطبانتان چه کسانی هستند و آن‌ها را برای خودتان «تعریف» کنید. اگر به خوبی مشتریانتان را نشناسید، هیچ‌گاه نمی‌توانید مطالبی بنویسید که به درد آن‌ها بخورد.

شناسایی ویژگی‌های مخاطبان کار آسانی است. فقط کافی است درمورد کسانی که از خدمات یا محصولاتتان استفاده می‌کنند تحقیق کنید و به علایق، سرگرمی‌ها، خواسته‌ها، تعداد، سن و جنسیت آن‌ها پی ببرید.

شناختن مخاطب نه تنها بر محتوای نوشته تاثیر می‌گذارد، بلکه باعث می‌شود لحن و سبک نوشتن‌تان را هم متناسب با خواننده تغییر دهید. محتوای خوب محتوایی است که شبیه به گفت‌وگوهای دوستانه به نظر برسد. یادتان باشد که شما قرار نیست یک‌طرفه مطلبی را بیان کنید، بلکه قرار است با مخاطبان خود نوعی گفت‌وگو داشته باشید.

۲. ساده و مختصر بنویسید

تولید محتوای با کیفیت در وبلاگ سبک مخصوص به خود را دارد. در محیط آنلاین، بازه زمانی توجه افراد بسیار کوتاه است. همچنین، محتواهای آنلاین زیادی وجود دارد که با نوشته شما رقابت می‌کنند. پس، اگر نوشته‌تان پر از پاراگراف‌های طولانی و بدون ساختار باشد، افراد خیلی زود از متنتان خسته می‌شوند و به وب‌سایت‌های دیگر مراجعه می‌کنند.

اگر فقط چندتا از جملاتتان بلند باشد ایراد چندانی ندارد، ولی باید سعی کنید بیشتر اوقات کوتاه بنویسید. جملات کوتاه خواناتر هستند و این موضوع درمورد پاراگراف‌ها هم صدق می‌کند. هیچ‌گاه در یک پاراگراف بیشتر از ۶ جمله ننویسید.

بهتر است تا جایی که می‌توانید تراکم محتوای‌تان را کاهش دهید. وب‌سایت‌هایی که محتواهای بی‌قاعده تولید می‌کنند، نمی‌توانند تعداد زیادی از بازدیدکنندگان وب‌سایت را به مشتری نهایی تبدیل کنند.

۳. از هرم وارونه استفاده کنید

مدت‌هاست که در روزنامه‌نگاری از قاعده هرم وارونه استفاده می‌کنند. با توجه به این قاعده، باید همیشه مسائل مهم‌تر را اول از همه بگویید. یعنی لید محتوای شما مهم‌ترین بخش از اطلاعات را شامل می‌شود و در ادامه سایر مطالب را به ترتیب اهمیت باید بیان کنید. با توجه به اینکه مخاطبان شما زمان کمی دارند و احتمالا توجه کمی به مطالب می‌کنند، باید اطلاعات مهم را زودتر از همه در اختیار آن‌ها بگذارید.

هرم وارونه
هرم وارونه

بازدیدکنندگان وب‌سایت به طور متوسط حدود 37 ثانیه برای خواندن یک مطلب وقت می‌گذارند و این خیلی کوتاه است. متاسفانه بعضی از نویسندگان وب بهترین اطلاعاتشان را در انتهای کار قرار می‌دهند، به این امید که افراد تا آن زمان صبر می‌کنند.

هرچه ارائه اطلاعات را به تعویق بیندازید، احتمال موفقیتتان کمتر می‌شود و بازدیدکنندگان سایتتان را ترک می‌کنند، چون نمی‌توانند خیلی سریع اطلاعاتی که می‌خواستند را پیدا کنند. این موضوع هم به وضعیت وب‌سایت و هم به کسب‌وکارتان لطمه می‌زند.

۴. از تکرار بیش از حد کلیدواژه خودداری کنید

بعضی از افراد برای آنکه جایگاه سایتشان را در نتایج گوگل بالا بیاورند محتوایشان را پر از کلیدواژه‌های تکراری می‌کنند، اما این ترفند فقط تا بیست سال پیش جواب می‌داد. با توسعه الگوریتم گوگل این روند تغییر کرده است. در حال حاضر اگر محتوای وب‌سایت‌تان را پر از کلیدواژه کنید از موتور جست‌وجو نتیجه برعکس می‌گیرید.

به علاوه، مخاطبان امروزی بهتر از گذشته می‌توانند فرق بین محتوای اصلی و بی‌کیفیت را تشخیص دهند. پس اگر محتوایتان پر از کلیدواژه‌های بی‌معنی باشد، خیلی زود آنجا را ترک می‌کنند.

هر کلیدواژه‌ای که به متن اضافه می‌کنید باید ارزشی به مطلب اضافه کند. اگر یک سری عبارت بی‌معنی را به اجبار در متن جای بدهید، هیچ نتیجه خوبی نمی‌گیرید. پس فقط از کلیدواژه‌های مهم استفاده کنید و تنها زمانی آن‌ها را به کار ببرید که محتوای متنتان را مصنوعی نکند.

۵. فقط محتوایی را در وب‌سایت قرار دهید که خودتان آن را تولید کرده‌اید

استفاده از محتوای وب‌سایت‌های دیگر نوعی سرقت ادبی به حساب می‌آید و این موضوع ممکن است برایتان دردسرساز شود. اگر محتوای وب‌سایت‌تان کپی باشد، موتورهای جست‌وجو شما را جریمه می‌کنند. الگوریتم‌های موتور جست‌وجو محتوای سرقت‌شده را شناسایی کرده و آن را در آخرین صفحات قرار می‌دهد.

بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، این کار می‌تواند عواقب خطرناک‌تری هم برایتان داشته باشد. اگر مطالبتان را از جای دیگری کپی کنید، مشمول قوانین «کپی‌رایت» می‌شوید. طبق این قوانین، شما متهم به نقض حقوق نویسندگان دیگر هستید و باید خسارات سنگینی بدهید.

ابزاری وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن درصد کپی بودن در محتوای‌تان را تشخیص دهید. بعضی از این خدمات رایگان و بعضی دیگر پولی هستند. اگر ابزاری مطمئن برای شناسایی سرقت ادبی داشته باشید، دیگر نیازی نیست نگران این موضوع باشید.

۶. درباره رقبای خود تحقیق کنید

یادتان نرود، محتوای شما تنها محتوایی نیست که در اینترنت وجود دارد. وب‌سایت‌های رقیب پر از محتواهایی است که از قبل، اطلاعات مورد نیاز افراد را در اختیارشان قرار داده‌اند و همه می‌توانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. به همین خاطر، شما باید درباره رقبایتان تحقیق کنید.

با این کار:

  • به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا می‌کنید و برای تولید محتوای با کیفیت در آینده ایده می‌گیرید. شاید آن وب‌سایت‌ها موضوعاتی را کار کرده باشد که شما تابه‌حال به آن فکر نکرده بودید.
  • متوجه می‌شوید که رقبایتان چه اطلاعاتی در اختیار بازدیدکننده‌ها قرار داده‌اند. پس موضوعاتی که کمتر پوشش داده شده را پیدا کنید و درباره آن‌ها بنویسید.
  • با خواندن مطالب دیگران، به روندهای مهم بازار پی می‌برید و می‌توانید محتواهای بعدی خود را بر اساس آن‌ها بنویسید.

۷. همیشه منبع مطالب را ذکر کنید

هرگاه از مطالب شخص یا وب‌سایت دیگری استفاده کردید، منبع آن را ذکر کنید و لینک آن وب‌سایت را در نوشته‌تان قرار دهید. این اصل بسیار مهم است. شاید فکر کنید با این کار بازدیدکنندگان را فراری می‌دهید، اما اینطور نیست.

اگر نگران این هستید که بازدیدکنندگان با کلیک کردن روی آن لینک از سایت شما خارج شوند، می‌توانید هنگام آپلود گزینه‌ای را انتخاب کنید که وقتی فرد بر لینکی کلیک می‌کند، صفحه در یک تب جدید باز شود و صفحه وب‌سایت شما همچنان باز بماند. در این صورت، افراد می‌توانند به راحتی منبع را مطالعه کنند و دوباره برای خواندن ادامه مطلب به سایت شما بازگردند.

همچنین، وقتی به سایت دیگری لینک می‌دهید، ممکن است از آن‌ها بک‌لینک دریافت کنید. شخصی که این وب‌سایت را می‌گرداند، متوجه می‌شود که لینک شما بازدید سایتش را افزایش داده است. به همین خاطر ممکن است همین لطف را در حق شما بکند و به ‌وب‌سایت شما لینک بدهد.

۸. بیش از حد از کلمات تخصصی استفاده نکنید

بعضی از شرکت‌ها کلمات تخصصی زیادی در وب‌سایت‌هایشان قرار می‌دهند. آن‌ها فکر می‌کنند این کار نشان‌دهنده اطلاعات و شایستگی‌شان است، درصورتی‌که این کار نتیجه برعکس دارد و باعث می‌شود خواننده از مطلب شما لذتی نبرد.

فقط زمانی از کلمات تخصصی استفاده کنید که هیچ کلمه دیگری آن معنای به خصوص را ادا نمی‌کند. در غیر این صورت، باید از اصطلاحات تخصصی دوری کنید و تاجایی‌که می‌توانید مطالب را ساده توضیح دهید. فکر کنید می‌خواهید مطلبی را برای مادربزرگتان توضیح دهید. مطمئن باشید بازدیدکنندگان وب‌سایت از این موضوع خوششان می‌آید.

وقتی به مدت طولانی در صنعتی مشغول به کار هستیم، ممکن است بدون آنکه بدانیم از کلمات تخصصی استفاده کنیم و متوجه نباشیم که این کلمات برای دیگران نامفهوم هستند. پس از یکی از دوستانتان یا هر شخص دیگری که در آن کسب‌وکار نیست، بخواهید که مطلبتان را بخواند. سپس از او بخواهید زیر هر کلمه یا عبارتی که متوجه نمی‌شود خط بکشد.

۹. محتوای وب‌سایت خود را سازماندهی کنید

ساختار وب‌سایت‌تان را طوری مدیریت کنید که افراد بتوانند خیلی راحت اطلاعات را در آن پیدا کنند. طراحی وب‌سایت بسیار مهم است ولی باید علاوه بر آن، به ساختار تک‌تک محتواها هم دقت کنید. اگر مطلبی که می‌نویسید ساختار مناسبی داشته باشد، مشتریان بیشتری به سایتتان جذب می‌شوند و تا مدت‌ها مشتری شما باقی می‌مانند. در ادامه چند راهکار زیر می‌تواند به شما کمک کند:

  • در اطراف پاراگراف‌ها و عکس‌های وب‌سایت، قسمتی را خالی بگذارید. بعضی از افراد بی‌تجربه فکر می‌کنند این فضاهای خالی اسراف به حساب می‌آید ولی درواقع، این کار باعث زیبایی ساختار می‌شود و خواندن مطلب را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.
  • از گزینه‌های بولت‌دار استفاده کنید. فهرست‌های بولت‌دار، پاراگراف‌های طولانی را به چند بخش کوتاه‌تر تقسیم می‌کنند و باعث خواناتر شدن مطلبتان می‌شوند. اگر مطلب آموزشی می‌نویسید، می‌توانید از فهرست‌های شماره‌دار استفاده کنید و هر مرحله را با یک عدد نمایش دهید.
  • برای هر قسمت عنوان یا عنوان‌های فرعی انتخاب کنید. با این کار، خواننده‌ها راحت‌تر می‌توانند مطالب را پیدا کنند. همچنین، این کار برای بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (سئو) تاثیر زیادی دارد. برای عنوان اصلی محتوا از هدینگ ۱ (H1)، برای زیرعنوان‌های مهم از هدینگ ۲ (H2) و برای زیرعنوان‌های جزئی‌تر از هدینگ ۳ (H3) استفاده کنید.

۱۰. محتوای خود را در طول زمان بازنگری کنید

محتوای وب باید به مرور زمان ارتقا پیدا کند. وقتی رتبه‌بندی سایتتان در گوگل بالا می‌رود و کاربران شبکه‌های اجتماعی بیشتری مطالب شما را به اشتراک می‌گذارند، سرمایه‌گذاری اولیه‌تان افزایش پیدا می‌کند. پس درست مثل هر سرمایه‌گذاری دیگری، باید به طور مداوم به آن رسیدگی کنید. به این معنا که باید هر از چند گاهی بهترین محتوای سایتتان را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه مطالب آن به‌روز است. شاید اطلاعات جدیدی پیدا کنید و بخواهید آن را به پست یا مقاله قبلی اضافه کنید.

تولید محتوای همیشه سبز هم راهکار دیگری است که به تداوم سرمایه‌گذاری شما در تولید محتوای با کیفیت برای وبلاگ کمک می‌کند. وقتی محتوایتان را به چشم یک سرمایه‌گذاری ببینید، فرصت‌های جدیدی برایتان به وجود می‌آید. برای مثال می‌توانید با کمی تغییر، محتواهای قدیمی و موفق سایتتان را بهبود دهید و ارزش آن را بیشتر کنید. پس همیشه باید حواستان به توسعه‌های لازم باشد و هر زمان لازم بود، خیلی سریع محتواهایتان را به‌روزرسانی کنید.

۱۱. تا جایی که می‌توانید متن را ویرایش کنید

بازخوانی و ویرایش متن دوتا از لازمه‌های تولید محتوا با کیفیت هستند. به جای آنکه خودتان نوشته خود را ویرایش کنید، از یک ویراستار متخصص کمک بگیرید. خیلی از شرکت‌ها خدمات ویراستاری انجام می‌دهند و در ازای آن، مبلغی را دریافت می‌کنند، اما پولی که برای این کار می‌دهید حتما ارزشش را دارد. ویراستاران ایراداتی را پیدا می‌کنند که هیچ‌گاه خودتان متوجه آن نمی‌شوید.

اگر همچنان اصرار دارید خودتان محتوای خودتان را ویرایش کنید، نباید بلافاصله بعد از نوشتن این کار را انجام دهید. حداقل یک روز بین زمان نوشتن و ویرایش مطلب فاصله بیندازید و فردای آن روز متن را اصلاح کنید. این فاصله بسیار مهم است و باعث می‌شود اشتباهات بیشتری را پیدا کنید.

یادتان باشد که ویرایش کردن فقط مربوط به اشتباهات دستور زبانی و غلط تایپی نمی‌شود. در مرحله ویرایش باید همیشه سبک و خوانایی متن را هم در نظر بگیرید. اگر متن نوشته‌تان را ویرایش نکنید، محتوای وب‌سایت‌تان هیچ‌گاه به حداکثر پتانسیل خود نمی‌رسد.

کلام آخر

محتوای خوب محتوایی است که به خواننده‌ها اطلاعات مفیدی ارائه دهد، آن‌ها را به خرید محصولات یا خدمات شما ترغیب کند و روابطتان را با آن‌ها گسترش دهد. تولید محتوای با کیفیت مهر اصلی وب‌سایت شماست. برای این کار، اول از همه باید بر مخاطبانتان تمرکز کنید، آن‌ها را بشناسید و با توجه به گروهی که مدنظر دارید، از سبک و منابع به خصوصی استفاده کنید. همچنین، همیشه باید منظورتان را واضح و شفاف بیان کنید. محتوایی کارآمد است که بتواند فورا اصل مطلب را به مخاطب برساند. اگر بیش از حد به نوشته‌تان شاخ‌وبرگ دهید و مطالب پرت و نامربوط را در آن بگنجانید، خواننده‌ها خیلی زود علاقه‌شان را از دست می‌دهند و صفحه را می‌بندند.

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
چرا کانتنت‌فا؟