آیا از هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی باید استفاده شود؟

هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی

NLG یک نرم‌افزار است که داده‌ها را به زبان طبیعی تبدیل می‌کند. از این نرم‌افزار می‌توان برای خودکار کردن سیستم گزارش‌نویسی سازمان‌ها و تهیه محتواهای طولانی و حتی تولید محتوای وب‌سایت و موبایل استفاده کرد. بااین‌حال NLG (ساخت زبان طبیعی) هنوز نمی‌تواند جایگزین شغل بازاریابان محتوایی شود. در این مقاله، Johnson با Paul Rpetzer بنیان گذار موسسه هوش مصنوعی بازاریابی مصاحبه کرده که در ادامه آن را می‌خوانیم و به شما درباره چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی بیشتر خواهیم گفت.

به گفته Roetzer، ساخت زبان طبیعی کاربردهای محدودی در بازاریابی امروزی دارد و در اکثر‌ موارد، صرفا به افراد کمک می‌کند تا کارهایی که انجام می‌دهند را تقویت کنند. یکی از موردهای کاربرد آن، نوشتن توضیح برای داده‌های ساختاریافته (مثل جدول‌های منظم) است.

بازاریاب‌ها با استفاده از ابزار‌های NLG مثل Narrative می‌توانند برای داده‌های داخل یک جدول نوشته‌هایی تولید کرده و آن را توصیف کنند. ولی این شرایط به این معنی نیست که برندها تولیدکننده‌های محتوای خود را اخراج خواهند کرد. چارچوب لازم برای NLG باید توسط انسان‌ها تولید شود. این کار مستلزم داشتن مهارت تحلیلی بسیار قوی و درکی حرفه‌ای از بازاریابی محتوایی است. زمانی که چارچوب NLG ساخته شود، نرم‌افزارهای خاص می‌توانند فقط بر اساس آن چارچوب، تولید محتوا را شروع کنند.

به گفته Johnson، هرچند خروجی این الگوریتم خیلی ارزشمند است، اما اصلا قابل درک نیست. هیچ الگو یا رابطه‌ای وجود ندارد. هیچ نتیجه‌گیری قابل اقدامی هم به دست نیامده است و هیچ وقت هم نخواهند با کمک آن یک داستان واقعی را تعریف کنند.

بهترین تعریف بازاریابی چیست و چگونه به کمک کسب و کارها می‌آید؟
بخوانید

نکته این است که فناوری‌های هوش مصنوعی مثل NLG قابلیت تقویت کارهای روزمره بازاریابی محتوایی را دارند، اما نمی‌توانند جایگزین انسان‌ها در این زمینه شوند. به‌طورکلی کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی غیرقابل انکار است. در مورد NLG هم، این ابزار تلاش‌های تکراری و زمان بر لازم برای تبدیل کردن داده به متن را خودکار می‌کند و به نویسنده‌ها اجازه می‌دهد تا بیشتر به فکر خلاقیت باشند.

Roetzer در این مقاله بیان کرده که باید به این شرایط به عنوان یک فرصت نگاه کرد. بازار رو به رشدی برای نویسندگانی وجود دارد که می‌توانند داستان‌هایی عام برای داده‌های مختلف ایجاد کنند و سپس چارچوب‌های NLG از آن‌ها برای تولید محتوا استفاده کنند.

بازاریابان محتوایی چگونه باید خود را با عصر هوش مصنوعی وفق دهند؟

مقاله Johnson این موضوع را به وضوح توضیح داده است که بازاریابان محتوا نباید از اینکه هوش مصنوعی شغل آن‌ها را بگیرد نگرانی داشته باشند. اما این مقاله همچنین تاکید می‌کند که بازاریابان محتوا باید در عصر هوش مصنوعی پیشرفت کنند. بازاریابان محتوایی می‌توانند با اطلاعات عملی در هوش مصنوعی زنده بمانند و رشد کنند، به همین دلیل نقش هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی را نباید دست کم گرفت.

۱. یک چارچوب برای آزمایش و اجرای هوش مصنوعی داشته باشید

مهم است که کارشناسان، فناوری هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی را تجسم و سازماندهی کنند. ابزارها و فناوری‌های هوش مصنوعی بسیاری در سطوح مختلف وجود دارند. هیچ سیستم واحدی وجود ندارد که همه کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی بازاریابی را شامل شود، بنابراین بازاریابان باید ابزارهای مختلفی را برای رسیدن به اهدافشان ادغام کنند.

چگونه مدل کسب و کار بازاریابی محتوایی را خلق کنیم؟
بخوانید

وقتی سعی کردیم چشم‌انداز هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی را درک کنیم، نتوانستیم یک چارچوب مناسب پیدا کنیم که نیازهای ما را برآورده کند، بنابراین خودمان چنین چارچوبی را ایجاد کردیم. این چارچوب که 5P هوش مصنوعی بازاریابی نامیده می‌شود، آثار هوش مصنوعی روی پنج حوزه اصلی بازاریابی، یعنی برنامه‌ریزی، تولید، شخصی‌سازی، ترویج و عملکرد را بیان می‌کند. با استفاده از این چارچوب می‌توانید شکاف‌ها و موقعیت‌هایی را برای اجرای هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی شناسایی کنید.

۲. دریابید که به چه محتوایی دسترسی دارید

بازاریابان محتوا می‌توانند با استفاده از NLG روایت‌هایی داده محور در مقیاس بزرگ برای سازمان خود تولید کرده و ارزش بسیار زیادی برای آن سازمان‌ ایجاد کنند. برای اینکه NLG مناسب باشد، باید نوعی داده ساختاریافته (داده‌هایی که معمولا در ستون‌ها و ردیف‌ها در یک جدول مرتب شده‌اند) داشته باشید. به همین دلیل باید همیشه داده‌ها برچسب زده و مرتب باشند.

مهم‌تر از آن که باید بتواند داستان برندی را تعریف کند. به داستان‌های موجود که تعریف کرده‌اید نگاه کنید. در حال حاضر با اعداد و ارقام موجود خود چه داستان‌هایی می‌گویید؟ اگر زمان یا بودجه نامحدود داشته باشید، چه داستان‌هایی برای شما سودآور است؟ بسیاری از مجموعه داده‌ها داستان‌هایی برای گفتن دارند و تولید بسیاری از آن داستان‌ها می‌تواند خودکار شود. اما در حال حاضر برای تعیین این که کدام داستان از همه مفیدتر است، شناخت انسانی لازم است.

به علاوه وقتی یافته‌های یک گزارش داخلی یا مجموعه داده‌ را بیان می‌کنید، در واقع یک داستان تعریف می‌کنید. شما می‌توانید چنین گزارش‌دهی‌هایی را خودکار کنید.

بازاریابی محتوایی چیست؟ هر آنچه که باید بدانید
بخوانید

۳. ابزارهای هوش مصنوعی را امتحان کنید

آسان‌تر از همیشه می‌توانید خودتان ابزارهای هوش مصنوعی را آزمایش کنید. برخی از پلتفرم‌های خودکارسازی بازاریابی مثل HubSpot، توانایی‌های هوش مصنوعی را در محصول خود ارائه می‌کنند، بنابراین می‌توانید بلافاصله شروع کنید.

دیگر محصول‌های مستقل هم نسخه‌های آزمایشی رایگان ارائه می‌دهند که استفاده از آن‌ها حتی برای بازاریاب‌هایی که پیش‌زمینه فنی ندارند هم آسان است. ابزارهایی که در حال حاضر برای بهینه‌سازی، مقیاس پذیری و بهبود محتوا وجود دارد، از هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند.

با هوش مصنوعی و بازاریابی شروع کنید

هوش مصنوعی دهه‌هاست که در حال توسعه است ولی بازاریابی در مراحل اولیه رشد خود به سر می‌برد. اکنون زمان آن است که به صورت فعالانه به یادگیری، فهمیدن و کشف توانایی‌های آتی و موجود هوش مصنوعی بپردازید تا به وسیله آن، برای سازمان و حرفه خود، مزیت رقابتی ایجاد کنید.

شما به عنوان یک بازاریاب محتوایی چگونه خود را با هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی وفق می‌دهید؟