پست مهمان؛ بهترین تمرین برای نویسندگی حرفه‌ای

پست مهمان؛ بهترین تمرین برای نویسندگی حرفه‌ای

در دنیای تجارت و کسب‌وکار امروز، ارتباط عمیق با مشتری حرف اول را می‌زند. به همین خاطر است که رویکردهای بازاریابی در سال‌های گذشته تغییر بسیاری داشته و کسب‌وکارها همیشه به دنبال راه‌های جدید برای برقراری ارتباط با مشتریان و حتی محکم کردن رابطه خود با یکدیگر بوده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کسب‌وکارهای آنلاین این است که چگونه مخاطب‌های خود را در سراسر جهان و در تمام شبکه‌های اجتماعی پیدا کنند تا بتوانند سریع‌تر پیام خود را به آن‌ها برسانند. هر چند داشتن یک استراتژی قوی بازاریابی محتوایی در شبکه‌های اجتماعی همیشه سودمند بوده، اما ممکن است زمان‌بر باشد. به همین خاطر شیوه جدیدی از وبلاگ‌نویسی با نام «پست مهمان» به وجود آمد که علاوه بر بزرگ‌تر کردن دایره ارتباطی کسب‌وکار با مخاطب، می‌تواند تمرینی برای نویسندگی حرفه‌ای هم باشد. در این مقاله به شما می‌گوییم پست مهمان چیست و چطور با نوشتن پست مهمان می‌توانید مهارت‌های نویسندگی خود را ارتقا دهید.

پست مهمان چیست؟

وقتی محتوایی را در وبلاگ شخصی خود یا وب‌سایت کسب‌وکارتان می‌نویسید، تنها یک «پست» نوشته‌اید. اما اگر محتوایتان را در وبلاگ شخص دیگری منتشر کنید، به آن «پست مهمان» یا «Guest Post» می‌گویند. پست مهمان ابزار ارزشمندی برای بازاریابی محتوایی است. چون این پست‌ها می‌توانند نام برند شما را در سایت‌های مختلف مطرح کنند، صدای شما را به گوش مخاطب‌های بیشتری برسانند و حتی روی رتبه سایت شما در گوگل تاثیر مثبت بگذارند. اما متاسفانه بیشتر مردم از پست مهمان فقط برای گرفتن بک‌لینک استفاده می‌کنند و به مزایای دیگر آن مثل تقویت مهارت‌های ارتباطی و نویسندگی، کمک به شنیده شدن نام برند و… توجهی ندارند.

ویژگی‌های پست مهمان چیست؟

هرچقدر روی پست‌های سایت خود حساسیت به خرج می‌دهید، باید روی پست‌هایی که می‌خواهید در وب‌سایت دیگری منتشر کنید هم حساس باشید. به همین خاطر پستی که منتشر می‌کنید، باید ویژگی‌هایی داشته باشد که مورد قبول سایت میزبان قرار بگیرد و به اعتبار نام و برند شما کمک کند. پس بهتر است برای نوشتن پست مهمان به نکات زیر دقت کنید:

  • پست مهمان را باید مطابق با اصول و قواعد زبان فارسی بنویسید.
  • موضوع پست خود را باید با دقت انتخاب کنید تا ارزش خوانده شدن داشته باشد.
  • محتوای پست شما باید طوری باشد که مخاطب‌های شما دوست داشته باشند آن را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.
  • لینک‌های خارجی پست شما باید مفید و مرتبط با محتوای آن باشد.
  • طول محتوای پست مهمان باید مطابق با استانداردهای سایت میزبان باشد.

آیا پست مهمان همان رپورتاژ است؟

اگر با رپورتاژنویسی آشنایی داشته باشید، شاید با خودتان بگویید پست مهمان که همان رپورتاژ است. اما تفاوت‌هایی بین پست مهمان با رپورتاژ وجود دارد که آن‌ها را در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهد:

  • پست مهمان رایگان

بعضی از سایت‌ها به کاربرهای خود اجازه انتشار محتوا با نام خودشان را می‌دهند. پس شما می‌توانید با یک عضویت ساده در این سایت‌ها محتوایتان را منتشر کنید و حتی به سایت شخصی خود لینک بدهید. پست‌هایی که در این سایت‌ها می‌نویسید با نام «پست مهمان» شناخته می‌شوند. اما واقعیت این است سایت‌های معتبر با ترافیک بالا به این راحتی‌ها به کاربران امکان انتشار محتوای خود را نمی‌دهند. محتوای شما باید منفعت یا مزیتی برای سایت میزبان داشته باشد. یعنی اگر محتوای شما از ارزش بالایی برخوردار باشد و به سایت میزبان اعتبار ببخشد، احتمال قرار گرفتن آن به‌صورت رایگان در سایت موردنظرتان وجود دارد. در غیر این صورت باید به سراغ پست‌های مهمان غیررایگان بروید.

  • پست مهمان غیررایگان یا پولی

این نوع پست مهمان، همان رپورتاژ آگهی است. بسیاری از سایت‌ها با دریافت هزینه از شما، محتوایتان را در سایت خود درج می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند از آن، به وب‌سایت خود لینک‌ دهید. رپورتاژ آگهی می‌تواند یک بازی برد-برد برای شما و سایت میزبان باشد. چون شما از اعتبار سایت برای مطرح کردن نام و برند خود استفاده می‌کنید و در مقابل، سایت میزبان از این راه به درآمد می‌رسد.

چه سایت‌هایی در ایران در زمینه پست مهمان کار می‌کنند؟

در ایران چند سایت وجود دارد که به شما اجازه ارسال پست مهمان می‌دهند و شما می‌توانید مطابق با قوانین آن‌ها، محتواهایتان را با نام یا حتی لینک خود به‌صورت رایگان در آنجا منتشر کنید. توصیه می‌کنیم از سایت‌های زیر صرفا برای گرفتن بک‌لینک استفاده نکنید و برای نتیجه‌گیری بهتر، سایتی را که هم‌راستا با موضوع و هدف محتوای شما است، انتخاب کنید. از جمله سایت‌هایی که امکان انتشار پست مهمان رایگان به شما می‌دهند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

شما هم اگر وب‌سایتی می‌شناسید که می‌توان در آن پست مهمان منتشر کرد، زیر همین مقاله برایمان بنویسید.

۶ نکته مهم برای ارسال پست مهمان

نوشتن پست مهمان کمی با نوشتن پست برای وبلاگ شخصی متفاوت است. سایت میزبان مانند یک قلمروی جدید است که باید با قوانین و اصول آن حرکت کنید. پس لازم است نکات زیر را رعایت کنید تا بتوانید در این قلمرو سربلند ظاهر شوید:

۱. مثل یک ویراستار فکر کنید

شما باید به نوشته خود از دید ویراستار سایت میزبان نگاه کنید. ارسال یک ایمیل بلندبالا و حرف زدن از انگیزه یا هدفتان هیچ تاثیری در پذیرش یا عدم پذیرش پست شما ندارد. پس به‌جای اینکه سعی کنید با حرف‌هایتان ویراستار را قانع کنید، روی کار خود متمرکز باشید و یک محتوای عالی به او ارائه دهید. محتوای شما باید تمام مواردی را که ویراستار با آن‌ها پست را بررسی می‌کند، مطابقت داشته باشد.

در غیر این صورت، شما می‌توانید مطابق با اصول خود هر روز یک محتوا در سایتتان منتشر کنید. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که یک ویراستار با خواندن محتواهای شما، بخواهد حتی بهترین آن‌ها را در سایت خود منتشر کند. پس وقتی محتوا را با اصول سایت میزبان مطابقت می‌دهید یعنی وسعت دید خود را بیشتر می‌کنید. در این لحظه است که می‌توانید تجربه ویرایش مقالات یک وبلاگ با چند نویسنده را درک کنید و گامی در جهت نویسندگی حرفه‌ای بردارید.

۲. محتوای شما، نماینده شما است

اجازه بدهید محتوای شما مهارت‌هایتان را در نویسندگی به بقیه نشان دهد و خودتان از آن‌ها تعریف نکنید. نوشته شما بهتر از هر حرف دیگری می‌تواند نشان‌دهنده ارزش نویسندگی شما باشد و سایت میزبان را برای پذیرش قانع کند. درست است که حرفه‌ای بودن و برخوردهای دوستانه ویژگی‌های مهمی برای برقراری ارتباط با ویراستار سایت میزبان است، اما به یاد داشته باشید که این ارتباط دوستانه نمی‌تواند ضعف محتوای شما را جبران کند.

پس اگر می‌خواهید با یک ویراستار ارتباط برقرار کنید، قبل از هر چیز در مورد او تحقیق کنید. زمانی که به دنبال یک شخص یا انتشارات برای پست‌های خود می‌گردید، احتمالا تمایل دارید تا افراد زیادی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف فالو کنید. اما فراموش نکنید فشار دادن دکمه فالو هیچ ارزش خاصی برای شما ایجاد نمی‌کند. پس سعی کنید به‌جای فالو کردن افراد مختلف، تعامل در شبکه‌های اجتماعی را هدف خود قرار دهید تا در طول زمان بتوانید یک ارتباط حرفه‌ای با افراد موثر در این زمینه برقرار کنید.

۳. حرف‌های تکراری نزنید

به‌جای زدن حرف‌های تکراری و نوشتن از موضوعات قدیمی، از موضوعات جدید و به‌روز استفاده کنید. نوشتن محتواهای تکراری که در همه سایت‌ها می‌توانیم آن‌ها را بخوانیم، هیچ سود و منفعتی برای سایت میزبان ندارد. پس طبیعی است اگر به این خاطر محتوای شما توسط تیم محتوای سایت میزبان رد شود. ارتقای مهارت‌های نوشتاری و ویراستاری به زمان نیاز دارد. اگر سایت موردنظر شما نوشته‌هایتان را نپذیرفت، ناامید نشوید و بیشتر تلاش کنید.

اما اگر به هر دلیلی نتوانستید توجه ویراستار را به خود جلب کنید، به تصمیم او احترام بگذارید و بارها آن را پیگیری نکنید. با درخواست مجدد برای بررسی دوباره محتوا در واقع به اعتبار خود لطمه می‌زنید. در بعضی از موارد، اگر موضوع شما پتانسیل خوبی برای جذب مخاطب داشته باشد، فرصت دوباره‌ای برای بازنویسی محتوایتان به شما می‌دهند. اما اجازه بدهید خودشان این تصمیم را درباره شما بگیرند.

۴. با نوشتن از موضوع‌های تخصصی به یک منبع برای تولید محتوا تبدیل شوید

اگر پست شما اطلاعاتی را در خود دارد که هر نویسنده دیگری می‌تواند آن را تولید کند یا نمونه‌های مشابه آن در سایت وجود دارد، احتمالا سایت میزبان آن را رد خواهد کرد. اما وقتی یک ویراستار محتوای موردنیاز خود را فقط بتواند از سمت شما تامین کند، شما برای او به یک منبع ارزشمند برای تولید محتوا تبدیل خواهید شد. حتی ممکن است بعد از مدتی، سایت میزبان از شما به‌عنوان متخصص در یک زمینه خاص، دعوت به همکاری کند یا درخواست تولید محتوا بدهد.

۵. از لینک‌دهی زیاد بپرهیزید

لینک دادن به منابع ممکن است محتوای شما را غنی و ارزشمند کند، اما در بعضی مواقع باعث گیج شدن مخاطب می‌شود. تصور کنید پست مهمان خود را قرار است در یک مجله چاپی منتشر کنید. پس آنقدر خوب بنویسید که همین پست به تنهایی یک محتوای کامل و مستقل باشد. دقیقا مانند زمانی که شخصی برگه مقاله چاپ‌شده در یک مجله را برش می‌دهد و با آهنربا به در یخچال خود یا دیوار اتاقش می‌چسباند. همین یک مقاله برای او کافی است و به چسباندن ۱۵ مقاله دیگر نیازی ندارد.

۶. پست مهمان، یک تمرین برای تقویت مهارت ارتباطی است

با انجام دادن پنج نکته بالا باز هم ممکن است پست مهمان شما توسط سایت میزبان پذیرفته نشود. گاهی اوقات ممکن است اشتباهاتی انجام دهید که شما را به نتیجه دلخواهتان نرساند. شناخت این اشتباهات و یادگیری از آن‌ها مهم‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. این تلاش‌ها در نهایت باعث می‌شود هم به نتیجه موردنظر خود برسید و پست خود را در یک سایت مناسب منتشر کنید و هم مهارت‌های ارتباطی خود را ارتقا دهید. با این کار ممکن است با افراد و سایت‌های مختلف دیگری برای انتشار نوشته‌هایتان آشنا شوید و روابط کاری مفیدی را با افراد موثر در این زمینه برقرار کنید.

کلام آخر

تقریبا تمام افرادی که سواد خواندن و نوشتن دارند، می‌توانند یک پست مهمان بنویسند. اما تعداد کمی از افراد یک پست مهمان عالی می‌نویسند که در فضای مجازی پخش می‌شود. برای این کار تنها کافی است مفید و به‌روز بنویسید. اگر کسب‌وکاری دارید که نیاز به دیده شدن دارد، می‌توانید حداقل هفته‌ای یک بار یک پست مهمان حرفه‌ای بنویسید و آن را در سایت‌هایی که به کسب‌وکار شما مربوط است، منتشر کنید.

تجربه شما در استفاده از پست مهمان چیست؟ آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: copyblogger

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
چرا کانتنت‌فا؟