در سال ۲۰۲۲، چالش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چگونه خواهد بود؟

در سال ۲۰۲۲، چالش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی چگونه خواهد بود؟

تیک‌تاک، کلاب‌هاوس، توییچ و… تنها تعدادی از شبکه‌های اجتماعی جدیدی هستند که در همین چند سال گذشته، محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. البته که این شبکه‌ها هرگز نمی‌توانند جایگزین اپلیکیشن‌های قدیمی‌تر مثل اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر شوند؛ اما با سرعت شگفت‌انگیزی در میان مردم جا باز کرده‌اند. اما انتشار شبکه‌های اجتماعی جدیدتر، اتفاق خوشایندی برای یک مدیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به حساب نمی‌آید. در واقع ظهور شبکه‌های اجتماعی مختلف، کار بازاریابی در این پلتفرم‌ها را بسیار سخت می‌کند. مدیر شبکه‌های اجتماعی مدام باید از خود بپرسد: کدام پلتفرم‌ها باعث بالا رفتن نرخ بازگشت سرمایه می‌شود؟ مخاطب‌های ما در کدام شبکه بیشتر حضور دارند؟ کدام یک از شبکه‌های اجتماعی ارزش سرمایه‌گذاری ندارند؟ تیم بلاگ هاب‌اسپات با نظرسنجی از تقریبا ۵۰۰ بازاریاب سعی کرده تا بزرگ‌ترین چالش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۲۲ را شناسایی و بررسی کند که ما هم در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

اولین چالش: انتخاب پلتفرم مناسب برای بازاریابی برند

۲۶ درصد از بازاریاب‌ها تعیین پلتفرم یا پلتفرم‌های مناسب را برای سرمایه‌گذاری از نظر وقت و هزینه بزرگ‌ترین چالش خود در سال ۲۰۲۲ می‌دانند. واضح است که محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی همیشه برای اهداف کسب‌وکار یا برند شما مناسب نیستند؛ پس تعیین برنامه‌هایی که باید در استراتژی بازاریابی خود جای دهید، ممکن است کار بسیار دشواری باشد.

کلی هندریکسون، مدیر ارشد شبکه‌های اجتماعی هاب‌اسپات، برای انتخاب پلتفرم‌های مناسب برای برند می‌گوید:

«همه‌چیز به مخاطب‌های شما بستگی دارد. پس باید بدانید که مخاطب‌های شما چه کسانی هستند و وقت خود را در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. بیشتر پلتفرم‌ها، داده‌ها و آمار جمعیت‌شناختی مخاطب‌های شما مثل سن، جنسیت، محل سکونت و… را با شما به اشتراک می‌گذارند؛ پس حتی با کمترین میزان مطالعه و تحقیق هم می‌توانید بفهمید که بیشتر مخاطب‌های شما در کجا حضور دارند.»

از طرفی، برای پیدا کردن شبکه اجتماعی متناسب با برند خود، توجه به اینکه مخاطب شما چه نوع محتوایی را می‌پسندد هم مفید است. مثلا با انجام تحقیق‌های بازاریابی متوجه می‌شوید که پرسونای خریدار شما از محتوای ویدئویی بیشترین لذت را می‌برد؛ پس می‌توانید پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب، تیک‌تاک و اینستاگرام را انتخاب کنید که برای انتشار ویدئو مناسب‌تر هستند. به این ترتیب، انتخاب پلتفرم مناسب برای برند شما به همین چند گزینه محدود می‌شود.

هنگام انتخاب پلتفرم، باید اهداف شبکه‌های اجتماعی خود را هم در نظر داشته باشید. مثلا اگر هدف شما افزایش فروش است، شاید بهتر باشد تبلیغات هدفمند و شخصی‌سازی فیس‌بوک را امتحان کنید. اما اگر قصد دارید تا آگاهی از برند خود را گسترش دهید، ممکن است استفاده از اپلکیشن‌های جدیدتری مثل تیک‌تاک یا کلاب‌هاوس انتخاب مناسب‌تری باشد.

علاوه بر این‌ها، به این موضوع هم توجه کنید که مخاطب‌های تیک‌تاک، اسنپ‌چت و ریلز (Reels) اینستاگرام را معمولا افراد جوان‌تر تشکیل می‌دهند. پس اگر مخاطب‌های شما افراد میانسال یا مسن هستند، استفاده از این پلتفرم‌ها چندان عاقلانه و مفید به نظر نمی‌رسد.

دومین چالش: تولید محتوای جذاب

شاید هر کسی بتواند مطلبی بنویسد، ویدئویی درست کند یا تصویری بسازد. اما آیا همه این افراد می‌توانند با محتواهایی که تولید کرده‌اند، مخاطب‌ها را جذب خود کنند؟ تولید محتوا سخت‌تر از چیزی است که تمام افراد تصورش را می‌کنند. ۲۴ درصد از بازاریاب‌ها معتقدند بزرگ‌ترین چالش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی تولید محتوای جذاب خواهد بود.

تولید محتوای باکیفیت برای شبکه‌های اجتماعی کاری زمان‌بر است. اما شما می‌توانید با استفاده مجدد از محتوای خود در بقیه کانال‌ها و پلتفرم‌ها، بیشترین درآمد را از آن داشته باشید. مثلا اگر زمان زیادی را صرف تهیه یک ویدئوی ۱۰ دقیقه‌ای کرده و آن را در یوتیوب منتشر کرده‌اید، می‌توانید برش‌های کوتاهی از همان ویدئو را در شبکه‌های اجتماعی دیگری مثل اینستاگرام، اسنپ‌چت یا تیک‌تاک پست کنید یا حتی می‌توانید با اطلاعاتی که برای ساخت ویدئو جمع‌آوری کرده‌اید، یک پست دیگر در یکی از شبکه‌های اجتماعی خود بگذارید.

برای به دست آوردن موفقیت‌های طولانی‌مدت در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، اختصاص دادن زمان و منابع کافی برای انجام آن و داشتن حجم کاری مناسب ضروری است. با افزایش شبکه‌های جدید اجتماعی و مخاطب‌های بی‌شمار آن‌ها، دیگر یک نفر نمی‌تواند به‌تنهایی پاسخگو باشد و شما به یک تیم برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید.

با توجه به اینکه ترجیح‌ها و انتظارات مصرف‌کننده‌ها همیشه در حال افزایش است، شما به عنوان یک بازاریاب شبکه‌های اجتماعی به سرمایه‌گذاری بیشتری روی تیم‌ها و منابع خود نیاز دارید. برای غلبه کردن بر این چالش، برند شما باید بپذیرد که در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک ابزار ارتباطی حیاتی در اولویت قرار دارند و باید منابع موردنیاز برای تولید محتوای خلاقانه، مرتبط و معتبر را در اختیار تیم‌های خود بگذارد.

همچنین شما می‌توانید از یک یا چند شبکه اجتماعی برای پشتیبانی از مشتری‌های فعلی و از شبکه‌های دیگر برای جذب مشتری‌های جدید استفاده کنید. سرمایه‌گذاری نکردن روی شبکه‌های اجتماعی و تشکیل ندادن یک تیم متخصص، برند را با خطر از دست دادن مشتری و فرسودگی شغلی تهدید می‌کند.

سومین چالش: پیدا کردن ایده برای محتوای جدید

از دید ۲۳ درصد از بازاریاب‌ها، پیدا کردن ایده برای محتوای جدید بزرگ‌ترین چالش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی آن‌ها در سال ۲۰۲۲ است. ارائه ایده‌های جدید برای شبکه‌های اجتماعی می‌تواند کار دشواری باشد؛ مخصوصا حالا که این شبکه‌ها از قبل با انواع مختلفی از محتواها پر شده‌اند.

برای غلبه بر این چالش، می‌توانید از پیشنهادهای زیر استفاده کنید:

  • لینک بلاگ جدید خود را در استوری اینستاگرام قرار دهید.
  • از ابزار نظرسنجی در اینستاگرام استفاده کنید.
  • محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) را در توییتر خود به اشتراک بگذارید.
  • محتوای وب‌سایت خود را در فیس‌بوک به اشتراک بگذارید.
  • مقاله‌ها یا آمار مربوط به حوزه کاری خود را در لینکدین منتشر کنید.
  • از دستاوردها و موفقیت‌های شرکت خود در لینکدین صحبت کنید.
  • برای اینستاگرام و فیس‌بوک محتوای گرافیکی طراحی کنید.
  • چهره‌ها و افراد مهم شرکت خود را در اسنپ‌چت یا اینستاگرام به نمایش بگذارید و در مورد آن‌ها متنی بنویسید.

در کنار این کارها، می‌توانید زمانی را به تحقیق در مورد نوع محتوایی که در هرکدام از پلتفرم‌ها یا شبکه‌های اجتماعی ترند شده است، اختصاص دهید. کریستینا گارنت، مدیر ارشد بازاریابی هاب‌اسپات، پیشنهاد می‌کند هنگام جستجوی ایده‌های جدید، اول از همه در مورد چیزهایی که از قبل وجود داشته است، تحقیق کنید. همان‌طور که آلن گانت در کتاب منحنی خلاقیت خود می‌گوید:

«برای خلق یک رمان، باید در مورد آنچه که از قبل وجود دارد، بدانید.»

زمانی که سعی می‌کنید ایده جدیدی پیدا کنید، باید منابع مختلفی را بخوانید تا ببینید در حال حاضر چه محتواهایی در دسترس است؛ سپس به‌دنبال فرصت‌های جدید و پر کردن شکاف‌های موجود بروید. آیا سوالی وجود دارد که پاسخ داده نشده است؟ گاهی اوقات ممکن است محتوایی از قبل وجود داشته باشد، اما فرمت قابل‌قبولی ندارد یا به‌درستی تولید نشده است. پس شما می‌توانید همان محتوا را برای گروه دیگری از مخاطب‌ها با فرمی بهتر ارائه کنید.

وقتی موضوع محتوای خود را تعیین کردید، باید در مورد مخاطب هدف خود فکر کنید. یعنی باید بدانید که چه کسی به محتوای شما نیاز دارد تا بتوانید آن را به بهترین شکل به او ارائه دهید. شاید تحقیق درباره نوع محتوا و مخاطب‌های هدف کار زمان‌بری باشد، اما می‌تواند به شما کمک کند تا برند خود را به یک رهبر فکری در صنعت کاری خود تبدیل کنید. به این ترتیب، تلاش شما همیشه به یک ایده عالی و جذاب برای تولید محتوا تبدیل خواهد شد.

چهارمین چالش: اندازه‌گیری بازگشت سرمایه(ROI)

گاهی اوقات اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه کار آسانی است. مثلا تعداد فروش‌هایی که از یک تبلیغ خاص در فیس‌بوک انجام داده‌اید، به‌راحتی اندازه‌گیری می‌شود. پس وقتی صحبت از ارزش مادی به میان می‌آید، محاسبه نرخ بازگشت سرمایه دشواری چندانی ندارد. اما زمانی که هدف شما از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی افزایش آگاهی از برند است، اندازه‌گیری موفقیت کمپین و محاسبه ارزش آن سختی‌های خاص خودش را دارد.

۲۲ درصد از کسانی که در نظرسنجی هاب‌اسپات شرکت کرده‌اند، معتقدند که اندازه‌گیری بازگشت سرمایه از بزرگ‌ترین چالش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است که آن‌ها در سال ۲۰۲۲ با آن روبه‌رو خواهند بود. البته تصور نکنید که اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه در شبکه‌های اجتماعی غیرممکن است. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها بر این چالش غلبه کنید.

پنجمین چالش: تولید محتوا برای تولید لید

مشتری راغب (Lead) کسی است که با ثبت‌نام در سایت یا عضویت در خبرنامه، برای تعامل با برند رغبت نشان داده است. محتوایی می‌تواند به تولید لید کمک کند که برای کاربر کمک‌کننده باشد و او را با خود درگیر کند. ۲۲ درصد از شرکت‌کنندگان نظرسنجی هاب‌اسپات بزرگ‌ترین چالش خود برای سال پیش رو را «تولید محتوای مناسب برای تولید لید» دانستند.

تدوین یک استراتژی قدرتمند برای تولید لید در شبکه‌های اجتماعی، نیازمند تمرکز روی انتقال کاربران از طریق لینک‌ها به لندینگ‌پیج برند است؛ این یعنی در تولید محتوای این‌چنینی، فراخوان به عمل (Call-to-Action) اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. برای مثال اگر قصد دارید محصول جدید خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید، بهتر است برای هر شبکه اجتماعی یک لندینگ‌پیج جداگانه بسازید. با این کار می‌توانید کلیک‌ها را دنبال کرده و ببینید کدام شبکه اجتماعی برای انجام تبلیغات شما مناسب‌تر است. در مثالی دیگر، اگر می‌خواهید کاربران شبکه اجتماعی را در خبرنامه خود عضو کنید، بهتر است فراخوان عمل مربوطه را در انتهای مطالب آموزشی و کاربردی خود قرار دهید.

النا ملینکووا، مدیر کل مارکتینگ برند TalkWalker در نقل‌قولی معروف می‌گوید:

«چالش کسب‌وکارهای امروز جایگزین کردن تبلیغات پر زرق و برق قدیمی با بازاریابی محتوایی است».

کلام آخر

بیشتر شدن شبکه‌های اجتماعی، شاید کار را برای شما به‌عنوان یک مدیر یا بازاریاب شبکه‌های اجتماعی دشوار کند؛ اما این کاملا به خود شما بستگی دارد که به هرکدام از آن‌ها به چشم یک مشکل نگاه کنید یا فرصت.

به نظر شما بزرگ‌ترین چالشی که در سال ۲۰۲۲ با آن روبه‌رو خواهید بود، کدام است؟ آیا راه‌حلی برای غلبه بر آن سراغ دارید؟ تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.


منبع: HubSpot

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
چرا کانتنت‌فا؟