چرا از داستان‌ها، برای رونق کسب‌وکار خود استفاده نکنیم؟

چرا از داستان‌ها، برای رونق کسب‌وکار خود استفاده نکنیم؟

داستان‌سرایی راهی شگفت‌انگیز برای تجربه جهان‌های دیگر، خیال‌پردازی و برانگیختن کنجکاوی ما هستند. هیچ‌کسی را نمی‌توانید در جهان پیدا کنید که از داستان‌ها تاثیر نپذیرفته باشد. در واقع اخلاق و شخصیت تمام ما انسان‌ها تا حد زیادی از داستان‌هایی که در طول زندگی خود شنیده‌ایم، شکل گرفته‌اند؛ چه داستان‌هایی که در کودکی هنگام خواب برایمان گفته شده، چه داستان‌هایی که در فیلم‌ها و زندگی روزمره خود شاهد آن‌ها بوده‌ایم.

داستان‌ها قدرت خارق‌العاده‌ای در تاثیرگذاری بر ذهن انسان دارند. آفرینش داستان‌ها را می‌توانیم همزمان با آفرینش انسان در نظر بگیریم. حتی زمانی که هنوز زبان به وجود نیامده بود، انسان‌های اولیه داستان‌های خود را با کشیدن نقش‌هایی روی دیوار غارها تعریف می‌کردند و آن‌ها را برای ما به یادگار گذاشته‌اند. در تمام ادیان و مذاهب هم می‌توانید ردپای داستان‌سرایی را مشاهده کنید. حالا که از قدرت نفوذ داستان‌ها در تسخیر روح و جان آدم‌ها باخبریم، چرا از آن‌ها برای رونق کسب‌وکار خود استفاده نکنیم؟

یک داستان خوب چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت یک داستان عالی بهتر است معیارهایی را برای خود در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. یا حتی می‌توانید با پرسیدن سوالات زیر و فکر کردن راجع به آن‌ها خود را در مسیر یک داستان‌سرایی عالی قرار دهید:

  1. آیا داستان من دیگران را جذب و محسور خود می‌کند؟
  2. آیا مخاطب دوست دارد آن را تا آخر بخواند؟
  3. مردم این روزها قبل از اینکه یک مطلب را تا آخر بخوانند، آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. آیا این داستان هم، چنین قابلیتی برای مخاطب دارد؟
  4. آیا داستان چیز جدیدی به مخاطب یاد می‌دهد؟
  5. آیا کنجکاوی او را تحریک می‌کند؟
  6. آیا داستان مخاطب را مجبور به سوال پرسیدن می‌کند؟
  7. آیا این داستان باعث می‌شود مخاطب در افکار خود تجدیدنظر کند؟

این سوالات به شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود برای داستان‌سرایی محک بزنید و تمرکز خود را روی این معیارها قرار دهید. البته که نکات بیشتری وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. مثلا زمانی که یک ایده به ذهنتان می‌رسد باید ببینید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آیا می‌توانید این ایده را به یک داستان فوق‌العاده تبدیل کنید؟ چه داستان‌های دیگری با آن همراه خواهد بود؟

هرکدام از این سوالات را می‌توانیم قطعه‌هایی از یک پازل در نظر بگیریم.

تلاش برای پیدا کردن قطعاتی که به‌خوبی کنار هم قرار بگیرند و یک تصویر زیبا بسازند، مهم‌ترین کاری است که باید در داستان‌سرایی انجام دهید.

از دیگر نکات مهم هنگام بررسی ایده، این است که از خود بپرسید آیا این ایده قبلا مطرح نشده است؟ و شخصیت‌های داستان چه کسانی هستند؟ البته ایده‌ها همیشه به یک داستان تبدیل نمی‌شوند. گاهی اوقات بهتر است ایده خود را در قالب یک عکس یا ویدئو پیاده کنید. پس اجازه بدهید که داستان تعیین کند که متعلق به چه رسانه‌ای است و بهتر است در چه قالبی به مخاطب ارائه شود.

برندینگ با داستان‌سرایی چگونه ممکن است؟

تمرکز و اولویت‌بندی مهم‌ترین چیزهایی است که تمام کسب‌وکارها باید به آن توجه کنند. فرصت‌های زیادی همیشه به سمت شما می‌آیند؛ افراد و کسب‌وکارهایی که تمایل دارند با شما همکاری کنند یا مخاطبانی که راه‌حل مشکل خود را در کسب‌وکار شما دنبال می‌کنند. تمرکز روی موارد زیر از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای توسعه برند خود انجام دهید:

  1. رشد مخاطب: در دنیای امروز، منظور ما از مخاطب بیشتر مخاطبان دنیای دیجیتال و دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی هستند. با برگزاری کمپین‌ها و رویدادهای بازاریابی و استفاده از یک داستان عالی می‌توانید افراد زیادی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به سمت خود بکشانید. چون در حال حاضر بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را می‌توانید از برندینگ در شبکه‌های اجتماعی به دست آورید.
  2. بازنگری کل سایت: حتی زمانی که فکر می‌کنید وب‌سایت شما عملکرد بسیار خوبی دارد، باید دوباره یک بازنگری کلی از سایت خود داشته باشید. اگر داستان‌های خوبی در آرشیو سایت خود دارید، بهتر است که دستی به سر و روی محتوای آن‌ها بکشید و آن‌ها را در معرض دید مخاطب قرار دهید.

داده‌ها تا چه اندازه می‌توانند بر داستان تاثیر بگذارند؟

زمانی که همه کسب‌وکارها سعی می‌کنند با استفاده از کلیشه‌ها و ایده‌های تکراری مخاطب را جذب خود کنند، شما باید بتوانید بر کیفیت داستان‌های خود و محتواهایی که ارائه می‌دهید، تمرکز کنید و خودتان را از کلیشه‌های تکراری دور نگه دارید. در عین حال، توجه به داده‌ها و داستان‌هایی که بهترین بازخورد را از مخاطبان گرفته‌اند، به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت داستان‌های خود را پیدا کنید.

با شناختن داستان‌های جذاب کسب‌وکار خود می‌توانید در این مورد فکر کنید که این داستان چه ویژگی‌هایی دارد که باعث جذب بیشترین مخاطب شده است؟ آیا می‌توانید از این ویژگی‌ها برای داستان‌های آینده خود هم استفاده کنید؟ البته توجه کنید که بسیاری از بازاریاب‌های محتوایی بیشترین ترافیکی که در یک ماه دریافت می‌کنند، تنها به‌خاطر یک یا چند داستان است. در بعضی از موارد حتی مشاهده شده که تنها یک داستان توانسته، ۹۰ درصد ترافیک یک سایت را دریافت کند.

پس توصیه می‌کنیم که هرماه به تقویم محتوایی خود نگاهی بیندازید و روی داستان‌هایی که پتانسیل جذب بیشترین میزان مخاطب را دارند، تمرکز ویژه‌ای داشته باشید.

آیا تغییرات فناوری روی داستان‌سرایی تاثیرگذار است؟

از جمله تاثیراتی که فناوری روی داستان‌سرایی گذاشته، می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که عناصر تشکیل‌دهنده یک داستان با توجه به پلتفرم‌های مختلف تغییر پیدا کرده است. مثلا پست‌های یک سایت، یک صفحه اینستاگرامی و حتی یک توییت را در نظر بگیرید.

در تمام شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به داستان‌سرایی بپردازید، اما چگونگی بیان داستان در هرکدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است.

در حال حاضر، به‌واسطه فناوری‌های مختلف محتواهای بسیار متنوعی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. این تنوع و گستردگی به مخاطب حق انتخاب داده که این موضوع بسیار عالی است. اما چنین شرایطی پیدا کردن مطالب مهم و باارزش را دشوار کرده است. پس باید بیشتر از قبل روی کیفیت داستان‌های خود تمرکز کنید و از این طریق، کسب‌وکارتان را رشد دهید.

شبکه‌های اجتماعی مختلف یک فرصت فوق‌العاده را برای جذب مخاطب فراهم کرده‌اند. با فعالیت در انواع رسانه‌های اجتماعی، کسب‌وکار خود را تنها به یک یا دو بستر تعاملی با مخاطب محدود نمی‌کنید و می‌توانید داستان‌هایتان را به گوش مخاطبان بسیار زیادی در پلتفرم‌های مختلف برسانید.

البته این موضوع به معنای این نیست که شما خودتان را مجبور کنید تا بزرگ‌ترین سایت جهان را داشته باشید یا سعی کنید با ارائه انواع داستان‌ها مخاطبان زیادی به دست آورید. به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه نباید کیفیت داستان‌های خود را فدای جذب انواع مخاطب‌ها کنید و تنها با شناخت مخاطب هدف خود، به داستان‌سرایی در کسب‌وکار بپردازید.

کلام آخر

دنیای داستان‌ها آنقدر بزرگ و وسیع است که نمی‌توانیم آن‌ها را تنها متعلق به دوران کودکی یا زمان سرگرمی خود بدانیم. بلکه در حال حاضر، از این مهارت فوق‌العاده در کسب‌وکارها هم استفاده می‌شود. داستان‌سرایی هنری است که علاوه بر خلق ارزش، کسب‌وکار شما را هم می‌تواند رونق دهد و مخاطبان زیادی را به سمت شما جذب کند. در ادامه این مقاله، شما را بیشتر با یک داستان خوب در کسب‌وکار آشنا می‌کنیم.

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
چرا کانتنت‌فا؟