چطور یک کپی رایتر موفق باشیم؟

۱۰ نکته برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر موفق

بسیاری از نویسندگان یا بازاریابان محتوا در تلاشند تا به یک کپی رایتر موفق تبدیل شوند. بااین‌حال تنها تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند به معنای واقعی یک کپی رایتر شوند. دلیل این اتفاق چیست و چرا تعداد کپی رایترهای موفق و حرفه‌ای بسیار کم است؟ برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا با تعریف کپی رایتینگ آشنا شده و ببینیم که به چه کسی کپی رایتر گفته می‌شود. چرا که شناخت درست کپی رایتینگ و توجه به نکاتی ساده می‌تواند مسیر موفقیت را برای نویسندگان تجاری مهیا کند. بنابراین اگر شما هم می‌خواهید یک کپی رایتر موفق شوید، در ادامه همراه باشید تا به شما بگوییم که چگونه پا به این عرصه بگذارید.

کپی رایتینگ چیست و به چه کسی کپی رایتر گفته می‌شود؟

وقتی در خیابان در حال قدم زدن هستید، چقدر به تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی در اطرافتان توجه می‌کنید؟ تابه‌حال شده لحظه‌ای بایستید و جملات تبلیغاتی آن‌ها را بخوانید؟ آیا جمله‌ای بوده که شما را میخکوب کرده باشد؟ در آگهی‌های تلویزیونی چه؟ تابه‌حال شده هنگام دیدن ویدیوهای تبلیغاتی، جمله‌ای شما را درگیر کند؟ احتمالا این اتفاق برای بسیاری از ما پیش آمده است که با خواندن یا شنیدن جملات یا پیام‌های تبلیغاتی، لحظه‌ای درنگ کرده و به فکر فرو رفته باشیم.

نوشتن این پیام‌های تبلیغاتی اصلا کار ساده و آسانی نیست،‌ بلکه یک تخصص است. تخصصی که می‌تواند روی احساسات و ذهن مخاطب اثر گذاشته و او را با تبلیغات همراه کند. به این تخصص کپی رایتینگ گفته می‌شود. اصطلاح کپی رایتینگ را نباید با کپی رایت (حق چاپ) اشتباه گرفته شود. چرا که کپی رایت قانونی برای محافظت از سرقت و استفاده غیرقانونی از محصولات است، اما کپی رایتینگ یک تکنیک در بازاریابی به شمار می‌رود.

در حقیقت کپی رایتینگ فرایند نوشتن پیام‌های تبلیغاتی است که در بیلبوردها، وب‌سایت‌ها، آگهی‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها و غیره نمایش داده می‌شود. این پیام‌ها باید آنقدر جذاب و گیرا باشد تا خواننده را به اقدامی دعوت کند. به کپی رایتینگ نویسندگی تجاری هم گفته می‌شود، چرا که از قدرت کلمات برای فروش و تبلیغات استفاده می‌شود. هدف اصلی کپی رایتینگ فراخوان به اقدام است، ‌اینکه مخاطب برای خرید یا عضویت متقاعد شده و به نوعی با برند همکاری کند.

بازاریابی محتوایی چگونه باعث تولید لید می‌شود؟
بخوانید

به فردی که این پیام‌های تبلیغاتی را می‌نویسد، کپی رایتر می‌گویند. به کپی رایتر «فروشنده کاغذی» هم گفته می‌شود، چرا که این فرد با نوشته‌های خود منجر به فروش محصولات و خدمات می‌شود. کپی رایتر با هنر خود در استفاده از کلمات باعث افزایش آگاهی مخاطب شده و او را برای رفع نیازش ترغیب می‌کند تا از برند خرید کند. چیدن کلمات در کنار یکدیگر برای نوشتن یک پیام تبلیغاتی به معنای آن نیست که تنها جملاتی جذاب خلق کنیم. در پیام‌های تبلیغاتی باید به مخاطب تلنگر زده و آن‌ها را وادار کنیم تا از برند ما استفاده کنند.

به همین دلیل برای نوشتن چنین پیام‌هایی به هنر و البته دانش نیاز خواهیم داشت و کپی رایتر کسی است که به خوبی می‌تواند هنر و دانش را با یکدیگر تلفیق کند. اما یک کپی رایتر را نمی‌توان با سن و مدرک تحصیلی سنجید. چرا که بسیاری از آن‌ها ممکن است که حتی به دانشگاه نرفته باشند یا نوجوانی بیش نباشند، خیلی از آن‌ها زنان خانه‌دار هستند یا پیرمردانی بازنشسته. تنها چیزی که یک کپی رایتر را متمایز می‌کند، خلاقیت و دانش او برای استفاده متفاوت از کلمات است.

۱۰ نکته برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر موفق

با توسعه تبلیغات شاهد نیاز روزافزون کسب‌وکارها به کپی رایتینگ هستیم و به همین دلیل بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا  به یک کپی رایتر موفق تبدیل شوند. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید، برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر موفق به شما پیشنهاد می‌کنیم که به نکات زیر توجه کرده و از آن‌ها در کار خود استفاده کنید.

۱. چشم‌انداز را بشناسید

در دهه گذشته با توجه به افزایش محتوای آنلاین، تقاضا برای نویسندگی تجاری یا همان کپی رایتینگ هم زیاد شده است. نیاز به کپی رایتینگ برای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو،‌ تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران در وب‌سایت‌ها، اینستاگرام مارکتینگ و دیگر اشکال بازاریابی دیجیتال به خوبی دیده می‌شود.

شما به عنوان یک کپی رایتر موفق باید با ترندهای روز بازاریابی دیجیتال، نیازها و تغییرات فناوری آشنا باشید و بتوانید  به سرعت خودتان را با پیچیدگی‌ها وفق داده و منعطف باشید. برای این کار نیاز دارید تا چشم‌انداز این دنیای وسیع تکنولوژی و بازاریابی دیجیتال را بشناسید و همگام با آن حرکت کنید.

۲. سبکتان را کشف کنید

کپی رایتینگ فقط محدود به فضای آنلاین نیست، بلکه هنوز هم در کاتالوگ‌ها و بروشورهای تبلیغاتی، روزنامه‌ها، رادیو و آگهی‌های تلویزیونی کاربرد دارد. بنابراین برای موفقیت در نقش یک کپی رایتر، نیاز دارید تا ابتدا بفهمید که در کدام بخش می‌خواهید فعالیت کنید. آیا می‌خواهید کپی رایتر ویژه برای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو باشید یا قصد دارید که با روزنامه‌ها همکاری کنید؟ هرچقدر درک عمیق‌تری از نقش خود داشته باشید، بهتر می‌توانید خود را با آن سازگار کرده و به یک کپی رایتر موفق تبدیل شوید.

تحلیل رقبا و بنچ مارک در بازاریابی محتوایی چگونه است؟
بخوانید

۳. انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید

هیچ‌کس از ابتدای شروع به کارش موفق و شناخته شده نیست، بنابراین اگر می‌خواهید یک کپی رایتر موفق باشید باید به قولی خاک صحنه بخورید. شاید در ابتدا درآمد اندکی کسب کنید و مجبور باشید که در زمان کمی تعداد زیادی متن تبلیغاتی بنویسید. ناامید نشده و به تلاش خود ادامه دهید تا هم در کار خود حرفه‌ای‌تر شوید و هم به مرور تجربیات بیشتری را کسب کنید. فراموش نکنید که برای موفقیت نیاز به نمونه کار و سوابق شغلی دارید، بنابراین از همان ابتدا به دنبال انتظارات غیرواقعی خود نباشید.

۴. پیش از شروع به کار، درباره برند تحقیق کنید

بسیاری از کسب‌وکارها نمی‌دانند که واقعا کپی رایتینگ چیست و ممکن است که از شما انتظار نادرستی داشته باشند، بنابراین اگر می‌خواهید کاری حرفه‌ای تحویل دهید بهتر است که پیش از شروع به کار درباره برند تحقیق کنید. هرچقدر با برندهای معتبرتری همکاری داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید به یک کپی رایتر موفق تبدیل شوید.

۵. از شبکه‌های اجتماعی برای معرفی خود استفاده کنید

شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین و توییتر این فرصت را به شما می‌دهند تا علاوه بر دنبال کردن کسب‌وکاری که تمایل دارید با آن‌ها همکاری کنید، خود را هم به عنوان یک کپی رایتر موفق معرفی کرده و نمونه کارهایتان را نمایش دهید. بنابراین شما با کمک این شبکه‌های اجتماعی می‌توانید خود را به کسب‌وکارها نشان داده و به دنبال شغل باشید.

۶. تخصص خود را بزرگ نکنید

گوردن جیمز رمزی یک آشپز بین‌المللی مشهور است که معتقد است هیچ آشپزی نمی‌تواند تمامی ۱۰۰ غذای داخل منوی رستوران را به خوبی و باکیفیت تهیه کند، بنابراین او تعداد غذاهای موجود در منوی رستوران را بسیار کم می‌کند و تنها چند غذای عالی را به مشتریان خود پیشنهاد می‌کند. اگر می‌خواهید یک کپی رایتر موفق باشید، بهتر است که مانند گوردن رمزی به شغل خود نگاه کنید.

5 ایده موثر بازاریابی محتوایی برای کسب و کارهای کوچک
بخوانید

اگر شما خود را به عنوان یک کپی رایتر، یک بازاریاب محتوا و یک عکاس معرفی کنید، قطعا کسب‌وکارها به مهارت و دانش شما شک خواهند کرد. چرا که هر کدام از آن‌ها برای خود یک تخصص ویژه هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند همزمان بر تمامی آن‌ها مسلط بوده و بتواند کاری باکیفیت ارایه کند.

۷.  از اشتباهات دستور زبانی و غلط املایی بپرهیزید

یک کپی رایتر موفق باید بر زبان بومی خود تسلط کامل داشته باشد، او باید ادبیات، دستور زبان و آهنگ کلمات را بشناسند. به همین دلیل چنین فردی در کارهای خود نباید هیچ غلط املایی یا اشتباهات دستور زبانی داشته باشد. در هنگام تهیه رزومه حتما به این مورد توجه کنید و برای اطمینان از شخص دیگری بخواهید تا رزومه شما را با صدای بلند برایتان بخواند.

۸. برای نوشتن نمونه کار آماده باشید

هنگام استخدام، بسیاری از کسب‌وکارها از شما نمونه کار می‌خواهند. اما نه نمونه کاری که از قبل دارید، بلکه در لحظه به شما سوژه‌ای می‌دهند و از شما توقع دارند تا بتوانید برای آن ایده‌پردازی کنید. چرا که سرعت و استعداد نوشتن برای کسب‌وکارها اهمیت دارد و این دو عامل می‌تواند باعث موفقیت شما در کپی رایتینگ شود.

۹. خودتان را محدود نکنید

بسیاری از کپی رایترها تنها می‌خواهند که برای صنایع سرگرم کننده و جذاب مثل موسیقی، فیلم، مد و گردشگری بنویسند. اما صنایع دیگر مثل بهداشت و درمان، مخابرات، حقوق و غیره هم به کپی رایترهای موفق و حرفه‌ای نیاز دارند. بنابراین خود را محدود به چند صنعت خاص نکنید و اگر به دنبال موفقیت هستید، صنایع دیگر را هم بشناسید.

۱۰. تسلیم نشوید

ممکن است که بارها رزومه شما رد شود یا نمونه کارهایتان را نقد کنند، اما شما هیچ‌گاه تسلیم نشوید و به راه خود ادامه دهید. فراموش نکنید که موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید، بلکه به استمرار و تلاش شما نیاز دارد.

کلام آخر

فراموش نکنید که کپی رایتینگ هم مانند بسیاری از مشاغل دیگر به تخصص نیاز دارد. بنابراین نوشتن هر پیام تبلیغاتی را با کپی رایتینگ اشتباه نگیرید و تلاش کنید تا هنر و دانش خلق کلمات سحرآمیز را فرا بگیرید. سپس از استعداد و تخصص نوشتن خود استفاده کرده و به سوی حرفه‌ای شدن قدم بردارید. موفقیت به زمان، تجربه و تلاش نیاز دارد، بنابراین هرگز تسلیم نشوید.

منبع