قوانین کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوایی

کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی

کپی رایتینگ شاه‌کلید بسیاری از کسب‌وکارها برای تعامل با مخاطبان و افزایش فروش است. اگر می‌خواهید روی احساسات مخاطبان خود اثر بگذارید و آن‌ها را دعوت کنید تا کاری که شما می‌گویید را انجام دهند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از تکنیک‌های کپی رایتینگ در بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید. فراموش نکنید که کپی رایتینگ فقط محدود به وب‌سایت‌ها و ایمیل‌ها نمی‌شود، بلکه در شبکه‌های اجتماعی هم اهمیت بسیاری داشته و می‌تواند عامل موفقیت کسب‌وکارها شما باشد. بنابراین نقش کپی رایتینگ برای بازاریابی محتوایی در شبکه‌های اجتماعی را نباید دست کم گرفت. در ادامه همراه باشید تا درباره قوانین کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی به شما بگوییم.

کپی رایتینگ و نقش آن در شبکه‌های اجتماعی

کپی رایتینگ که به اصطلاح به آن نویسندگی تجاری هم می‌گویند، در حقیقت فرایند نوشتن پیام‌های تبلیغاتی متقاعدکننده است، به نحوی که با نوشته خود روی مخاطب تاثیر گذاشته و آن را ترغیب می‌کنید تا کاری را انجام دهد. از کپی رایتینگ با هدف فراخوان به اقدام در فضای آنلاین و آفلاین استفاده می‌شود. روزنامه‌ها، بروشورها، کاتالوگ‌ها، پوسترها، وب‌سایت‌ها، خبرنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی همگی به کپی رایتینگ برای ترغیب مخاطب و افزایش فروش نیاز دارند. کپی رایتینگ را نباید با بازاریابی محتوایی اشتباه گرفت. چرا که تفاوت کپی رایتینگ و بازاریابی محتوایی در همین فراخوان به اقدام است.

کپی رایتینگ همان‌طور که گفتیم مخاطب را به اقدامی دعوت می‌کند، بنابراین نقش کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی به شکل زیر است:

۱. مخاطب صفحه شما را لایک یا فالو (دنبال) کند.

۲. روی پست‌های شما کامنت (دیدگاه) بگذارد.

۳. کالا یا خدمات شما را بخرد.

بنابراین اگر می‌خواهید نرخ مشارکت مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهید و محصولات خود را به فروش برسانید، به کپی رایتینگ نیاز خواهید داشت. چرا که کپی رایتینگ نوشته‌ای است که می‌تواند روی احساسات مخاطب شما تاثیر گذاشته و ارتباطی عاطفی عمیقی بین او و برند شما ایجاد کند. هرچقدر بهتر بتوانید احساسات او را به خود نزدیک‌تر کنید، در کپی رایتینگ و در نتیجه فروش محصولات خود موفق‌تر خواهید بود.

به همین دلیل در شبکه‌های اجتماعی به کپی رایتینگ نیاز دارید تا بتوانید با کمک آن ارتباط عاطفی با مخاطب ایجاد کنید. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی پر شده از پیام‌های تبلیغاتی مستقیم که مخاطب را خسته و سردرگم کرده است، شما با استفاده از کپی رایتینگ می‌توانید خود را از رقبا متمایز کنید. البته فراموش نکنید که موفقیت در شبکه‌های اجتماعی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و باید فعالیتی مستمر و پایدار داشته باشید.

استفاده از کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا این احساس را در مخاطبان خود ایجاد کنید که آن‌ها خاص و متمایز هستند. در نتیجه به شما علاقمند شده و وفادارانه برای اقدام گام برمی‌دارند.

قوانین کپی رایتینگ مناسب برای شبکه‌های اجتماعی

کپی رایتینگ ترکیبی از هنر و دانش است. یک کپی رایتر برای نوشتن پیام‌های تبلیغاتی موثر باید دایره واژگان گسترده‌ای داشته باشد، به علوم بازاریابی و فروش تسلط داشته و نیازها و دغدغه‌های مخاطب را به خوبی بشناسند. بنابراین هرچقدر بهتر بتوانید به نیازهای مخاطب با روشی هنرمندانه پاسخ دهید، پیامتان بهتر به گوش آن‌ها رسیده و بیشتر به شما جذب می‌شوند.

فرمول‌های کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی

در ادامه دو فرمول نوشتن کپی رایتینگ مناسب برای شبکه‌های اجتماعی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند الگویی صحیح و مناسب برای نوشتن تجاری موثر باشد.

۱. فرمول PAS

یکی از محبوب‌ترین فرمول‌های کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی، فرمول PAS است. این فرمول در شبکه‌های اجتماعی بسیار کاربرد داشته و می‌تواند مخاطب را ترغیب کند تا اقدامی انجام دهد. البته استفاده از این فرمول در ایمیل مارکتینگ هم پیشنهاد می‌شود.

PAS در حقیقت مخفف سه کلمه زیر است:

۱. P  به معنای Problem یا بیان مشکل

۲. A به معنای Agitate یا تحریک کردن

۳. S به معنای Solve یا حل کردن

با استفاده از این فرمول، شما ابتدا باید دغدغه‌های مخاطب خود را بشناسید و نیازهای آن‌ها را پیدا کنید. پس از بیان مشکل، حالا باید آن‌ها را به خلاقانه‌ترین شکل ممکن تحریک کرده و آن مشکلات را برایشان بزرگ کنید. سپس باید راه‌حلی به آن‌ها ارایه کنید و در این بخش ارزش محصولات یا خدمات مرتبط خود را معرفی کنید.

شناخت مشکل مخاطب برای استفاده از فرمول PAS در کپی رایتینگ بسیار اهمیت دارد. اگر مشکلات را شناسایی نکنید، این فرمول هم کاربردی نخواهد داشت. هرچقدر بهتر بتوانید مخاطب خود و دغدغه او را درک کنید، احتمال موفقیتتان هم افزایش پیدا خواهد کرد.

۲. فرمول UUUU

یکی از مهم‌ترین قوانین کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی این است که تنها روی دغدغه اصلی تمرکز کنید و به حاشیه نروید. این قانون را همیشه به خاطر بسپارید و از زیاده‌گویی پرهیز کنید. فرمول UUUU یکی از رایج‌ترین تکنیک‌ها برای نوشتن پیام‌های کوتاه و تاثیرگذار است. کپی رایتینگ بر اساس این فرمول، کوتاه،‌ مختصر و مفید خواهد بود.

UUUU در حقیقت مخفف چهار کلمه زیر است:

۱. Useful به معنای مفید

۲. Urgent به معنای ضروری

۳. Unique به معنای منحصربه‌فرد

۴. Ultra-specific به معنای فوق‌العاده خاص

این فرمول به شما می‌گوید که در پیام‌های خود توجه به چهار نکته مفید، ضروری، منحصربه‌فرد و فوق‌العاده خاص را فراموش نکنید و تنها پیامی را بنویسید که شامل این چهار مورد می‌شود. چنین پیامی هرچند کوتاه بوده اما پیام اصلی را به مخاطب منتقل می‌کند و شما را به هدفتان می‌رساند.

نکاتی برای کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی

رشد و موفقیت در شبکه‌های اجتماعی وابسته به ارایه محتوای خوب و باکیفیت است. بنابراین بسیار مهم است که در استراتژی بازاریابی محتوایی خود به این نکته توجه کرده و محتوایی را در دسترس عموم قرار دهید که ارزشمند و مرتبط باشد. در ادامه نکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که با رعایت آن‌ها در کپی رایتینگ بازاریابی محتوایی در شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانید مخاطبانتان نزدیک‌تر شوید.

۱. محتوای مفید تولید کنید

با به اشتراک گذاشتن مطالب مفید و مرتبط، مخاطبان خود را خوشحال نگهدارید. از انتشار پیام‌های تکراری تبلیغاتی پرهیز کرده و با آن‌ها از موضوعات مختلفی صحبت کنید. فراموش نکنید که تبلیغات ثابت نمی‌تواند مخاطب شما را به خرید کردن ترغیب کند، بلکه این محتوای مفید و ارزشمند است که باعث افزایش ترافیک وب‌سایت شما می‌شود.

۲. نه به فضولی موقوف!

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان این است که سوال می‌پرسد. بنابراین شما می‌توانید از همین ویژگی استفاده کرده و با انتشار سوال‌هایی خوش‌ساخت، مخاطب را به بحث دعوت کنید. به این ترتیب نرخ مشارکت و تعامل کاربران با شما افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد ما به شما این است که برعکس ضرب‌المثل فضولی موقوف عمل کرده و اتفاقا با پرسیدن سوالات درست فضولی کنید تا به شما پاسخ دهند.

۳. روایتگر داستان‌های شخصی باشید

بیان داستان‌های شخصی به مخاطبان کمک می‌کند تا با شخصیت‌های داستان شما همزادپنداری کرده و خودشان را جای آن‌ها بگذارند. روایت‌های شخصی از مشکلات تا راه‌حل که به نوعی با محصولات و خدمات شما هم مرتبط باشد، می‌تواند مخاطب را به اقدام تحریک کند.

۴. توجه کردن را فراموش نکنید

تولید محتوای جذاب و تاثیرگذار با هدف افزایش نرخ مشارکت و فروش باید یک برنامه بلندمدت داشته باشد. بنابراین در این مسیر طولانی توجه به مخاطبان را فراموش نکنید و همراه آن‌ها باشید. اگر مخاطب هدف با شما همراه شود، تعامل بیشتری با شبکه اجتماعی برندتان داشته و در نهایت به مشتری تبدیل خواهد شد.

کپی رایتینگ به نوع شبکه اجتماعی وابسته است

کپی رایتینگ در استراتژی شبکه‌های اجتماعی یک ضرورت به شمار می‌رود که می‌تواند از مهم‌ترین عوامل موفقیت و رشد شما باشد. اما فراموش نکنید که هر شبکه اجتماعی با دیگری متفاوت بوده و به همین دلیل به کپی رایتینگی متفاوت هم نیاز دارد. چرا که کپی رایتینگی که در اینستاگرام موفقیت‌آمیز بوده، لزوما در توییتر هم موفقیت‌آمیز نیست. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که با توجه به نکات زیر برای کپی رایتینگ هر شبکه اجتماعی خود برنامه‌ریزی کنید.

۱. فیس‌بوک

فیس‌بوک فعال‌ترین شبکه اجتماعی در میان توییتر و اینستاگرام است و استفاده از آن در میان عموم جامعه رایج‌تر است.

  • پیام‌های کوتاه: در این شبکه اجتماعی انتشار پیام‌های کوتاه که به سرعت خوانده می‌شود، می‌تواند عامل موفقیت شما باشد.
  • محتوای چند رسانه‌ای: عکس، ویدیو و متن به عنوان محتوای چند رسانه‌ای می‌تواند کپی رایتینگ شما را جذاب‌تر کند.
  • لینک‌دهی: با استفاده از لینک‌دهی به صفحات وب‌سایت خود می‌توانید ترافیک آن را افزایش دهید و مخاطب را به کلیک کردن روی لینک ترغیب کنید.

نمونه کپی رایتینگ در فیسبوک

نکته: در فیس‌بوک پیامی را بنویسید که منجر به گفت‌وگو و بحث میان مخاطبان می‌شود.

۲. توییتر

توییتر نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی جنبه‌ای خبری‌تر دارد. چرا که مردم اغلب در توییتر به دنبال خواندن اخبار و اطلاعات کوتاه و سریع هستند.

  • پیام‌های شفاف: پیام‌های متراکم و شلوغ نمی‌تواند مخاطب توییتر را جذب کند، بلکه چند کلمه مرتبط و شفاف برای انتقال مفهوم کافی است.
  • هشتگ: هشتگ در توییتر بهترین دوست شما خواهد بود. با استفاده عاقلانه از هشتگ‌ها می‌توانید پیام خود را به دست مخاطبان بیشتری برسانید.
  • تداوم فعالیت: فعالیت مداوم و پیوسته در توییتر اهمیت دارد. چرا که افراد بهتر می‌توانند درباره شما صحبت کرده و با شما تعامل داشته باشند.

نمونه کپی رایتینگ در توییتر

نکته: در توییتر پیامی را بنویسید که منجر به گفت‌وگو شده و دارای هشتگ یا مِم (meme) باشد.

۳. اینستاگرام

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی مبتنی بر تصاویر است و به همین دلیل انتشار عکس‌های باکیفیت در این شبکه اجتماعی اهمیت دارد.

  • پیام‌های شفاف و کوتاه: همان‌طور که گفتیم اینستاگرام برای نمایش تصاویر ساخته شده است و به همین دلیل افراد کمتر به خواندن کپشن‌های طولانی تمایل دارند. در نتیجه پیام‌های خود را شفاف و کوتاه بنویسید و با کمک عکس آن را تقویت کنید.
  • لینک‌دهی: فراموش نکنید که در اینستاگرام به جز بیوگرافی و استوری نمی‌توان لینک قابل کلیک گذاشت، بنابراین در لینک‌دهی دقت کنید.
  • محتوای چند رسانه‌ای: انتشار ویروسی عکس‌ها و فیلم‌های جذاب و باکیفیت در اینستاگرام به سرعت اتفاق می‌افتد. بنابراین تولید محتوای چند رسانه‌ای را فراموش نکنید.

نمونه کپی رایتینگ در اینستاگرام

نکته: در اینستاگرام پیامی را بنویسید که روی تصویر شما تاکید می‌کند و توجه مخاطب را به سمت تصویر می‌برد.

کلام آخر

همان‌طور که گفتیم کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی می‌تواند شاه‌کلید موفقیت کسب‌وکار شما باشد. بنابراین اگر به دنبال افزایش تعامل مخاطبان و البته فروش هستید، از تکنیک‌های مرتبط و مناسب کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. فراموش نکنید که برای داشتن یک کپی (پیام تجاری) مناسب باید قوانین و نکات نوشتن آن را رعایت کنید تا به هدفی که می‌خواهید برسید.

منبع