یو ایکس چیست؟ نکاتی برای UX Writing تاثیرگذار

نکاتی برای نوشتن محتوا UX

احتمالا دفترچه‌های راهنمای محصولات را به خاطر می‌آورید، همان‌هایی که به ما توضیح می‌داد چگونه و از چه طریقی از محصول استفاده کنیم. در حال حاضر نقش این دفترچه‌های راهنمای کاغذی و چاپ شده بسیار کم‌رنگ‌تر شده است. چرا که با توسعه فناوری و ایجاد کسب‌وکارهای آنلاین، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها گسترش یافته‌اند و حال کسب‌وکارها به نمونه‌ای متفاوت‌تر از دفترچه برای راهنمایی کاربران خود نیاز دارند. یو ایکس رایتینگ یکی از روش‌های نوین برای راهنمایی کاربران در تعامل با محصولات است که می‌تواند به بهبود تجربه کاربری آن‌ها کمک کند. در ادامه همراه باشید تا شما را با UX Writing و ۱۰ نکته برای نوشتن محتوا UX آشنا کنیم.

UX Writing یا طراحی یو ایکس چیست؟

یو ایکس رایتینگ (UX Writing) بخشی از استراتژی محتوای کسب‌وکارها است. به فرایند طراحی کلمات برای استفاده در نقاط تماس (Touch Point) کسب‌وکارها در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و دیگر کانال‌ها، UX Writing یا نگارش محتوا UX گفته می‌شود. در حقیقت هر جایی که کاربر با کسب‌وکار شما تعامل داشته باشد و در آنجا متنی را بخواند یا بشنوند، یو ایکس رایتینگ کاربرد دارد. یو ایکس رایتینگ را می‌توان طراحی مکالمه بین محصول و کاربر دانست.

از بسیاری جهات، یو ایکس رایتینگ تفاوتی با دیگر فرم‌های نوشتن ندارد. چرا که هر چیزی که دیگر نوشته‌های شما را قدرتمند و تاثیرگذار می‌کند، روی محتوا UX هم می‌تواند تاثیر مثبت بگذارد، بنابراین از نام متفاوت آن زیاد تعجب نکنید. UX مخفف عبارت User Experience بوده و منظور از UX Writing نوشتن تجربه کاربری است.

معمولا از یو ایکس رایتینگ و محتوا UX در شرکت‌های فناوری محور و نرم‌افزاری یا آژانس‌های دیجیتال استفاده فراوانی می‌شود. بعضی از افراد این فعالیت را با استراتژی محتوا اشتباه می‌گیرند، اما همان‌طور که گفتیم یو ایکس رایتینگ بخشی از فرایند استراتژی محتوا است. چرا که یک استراتژی بسیار گسترده‌تر بوده و می‌تواند معماری اطلاعات تا بازاریابی محتوایی را شامل شود.

یو ایکس رایتینگ معمولا برای دستیابی به سه  هدف زیر انجام می‌شود:

۱. به کاربران کمک کند تا فعالیت در حال اجرای خود را تکمیل کنند.

۲. برای کاهش زمان هر فعالیت از سوی کاربر، یک کپی یو ایکس باید آموزنده و مفید باشد و بیش از حد اطلاعات ارایه ندهد.

۳. یک صدای برند پایدار ایجاد کند.

 تفاوت UX Writing با دیگر انواع محتوا چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم از یو ایکس رایتینگ در شرکت‌های فناوری محور استفاده می‌شود. چرا که زمینه فعالیت آن مرتبط با نرم‌افزار است و به همین دلیل ساختار متفاوتی از دیگر انواع محتوا دارد. محتوا UX باید به صورت خلاصه نوشته شود و همزمان میان چند معانی مختلف ارتباط برقرار کند. برای نوشتن محتوا UX باید به مرزهای زبانی، جغرافیایی و فرهنگی کاربران توجه شود تا متنی فراگیر و قابل درک طراحی شود. بر خلاف دیگر انواع محتوا، کپی یو ایکس را می‌توان در هر بار استفاده از اینترنت و اپلیکیشن‌ها مشاهده کرد.

این فرم از نوشتن شباهت‌های زیادی به شعر دارد، چرا که روی زبان متمرکز است. یو ایکس رایتینگ در تلاش است تا هم به کسب‌وکارها و هم به کاربران کمک کند تا به اهداف خود دست پیدا کنند. یو ایکس رایتینگ در تعامل با طراحی تعاملی و طراحی بصری اجرا می‌شود تا بتواند بهترین تجربه کاربری را رقم بزند. چرا که یک کاربر از خواندن یک متن یا دیدن یک رنگ باید بتواند در تعامل با کسب‌وکار به تجربه عالی دست پیدا کند.

برای مثال کپی رایتینگ کاملا با هدف فروش نوشته می‌شود و یک کپی رایتر به تنهایی هم می‌تواند کپی خلق کند. اما یک یو ایکس رایتر در تعامل با دیگر واحدهای طراحی بصری فعالیت می‌کند و با محصول محور نوشته می‌شود. همچنین کپی رایتر داستانی را روایت می‌کند، اما یو ایکس رایتر به دنبال مکالمه با کاربر است.

چطور یک کپی رایتر موفق باشیم؟
بخوانید

اما همان‌طور که گفتیم یو ایکس رایتینگ شباهت‌هایی هم با دیگر انواع محتوا دارد. شفافیت، ثبات، دقت،‌ خودآگاهی، تجدید نظر، توجه به اهداف کسب‌وکار و شناخت مخاطبان عواملی به شمار می‌روند که هر محتوایی اعم از کپی رایتینگ تا یو ایکس رایتینگ را می‌تواند موثر و کارآمد کند. بنابراین نوشتن یو ایکس بی‌شباهت از نوشتن دیگر انواع محتوا نیست و از عوامل موثر بر نویسندگی تاثیر می‌گیرد.

چرا یو ایکس رایتینگ اهمیت دارد؟

هر کاربر هنگام استفاده از وب‌سایت، اپلیکیشن یا نرم‌افزار به نوعی جهت‌گیری نیاز دارد. یو ایکس رایتینگ با پر کردن شکاف میان طراحی بصری و قابلیت استفاده میان محصول و کاربرانش، این جهت‌گیری را ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد ممکن است که محتوایی توضیحی یا دستورالعملی برای کاربران وجود نداشته باشد، اما کلماتی هستند که بتوانند مراحل گام به ‌گام یک وب‌سایت را شرح دهند. در حقیقت این کلمات زیرشاخه محتوا UX به شمار می‌روند.

همان‌طور که تفکر استراتژیک و رویکرد انتقادی برای توسعه یک محصول نیاز است، یو ایکس رایتینگ هم از ضرورت‌ها محسوب می‌شود. پاتریک استنفورد، یک نویسنده یو ایکس می‌گوید: «تیم‌های طراحی هم‌اکنون درک کرده‌اند که کلمات به اندازه طراحی بصری اهمیت دارند.» بنابراین این کپی یو ایکس است که می‌تواند با زبان کاربران با آن‌ها مکالمه کرده و درک محصول را برایشان آسان‌تر کند. به این ترتیب می‌توان روی احساسات آن‌ها اثر گذاشت، پاسخ‌های عاطفی از کاربران دریافت کرد. بنابراین با رعایت سبک و لحن برند در یو ایکس رایتینگ می‌توان پایداری و بقا را برای کسب‌وکار رقم زد.

به چه کسی یو ایکس رایتر یا نویسنده تجربه کاربری گفته می‌شود؟

یک نویسنده تجربه کاربری یا یو ایکس رایتر متن‌های روی دکمه، منوها، پیام‌های خطا و دیگر موارد را در وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها طراحی و می‌نویسد. به‌طورکلی یک یو ایکس رایتر وظیفه دارد تا پیام داخلی یک محصول را به بیرون و کاربران منتقل کند. برای انجام این کار، آن‌ها باید درک و شناخت عمیقی از مخاطب داشته باشند و تحقیقات کاملی در حوزه اصول نگارش محتوا UX انجام دهند.

معمولا نویسندگان تجربه کاربری به عنوان کپی رایتر (نویسنده تجاری) هم فعالیت می‌کنند. هر چند یک کپی رایتر با نوشتن به دنبال فروش محصول است، اما یو ایکس رایتر فعالیتش بسیار متفاوت‌تر محسوب می‌شود. نویسندگان تجربه کاربری باید با ایجاد تجربه مطلوب و بهبود زندگی کاربران، برای آن‌ها ارزش خلق کنند. بااین‌حال هر یو ایکس رایتری لزوما کپی رایتر نیست و برعکس.

یک نویسنده یو ایکس باید میان اهداف سازمان و نیازهای کاربر ارتباط برقرار کرده و به این ترتیب کاربر را راهنمایی و به آن جهت دهد. این افراد نه تنها برای وب‌سایت‌ها و دیگر کانال‌ها میکروکپی می‌نویسند، بلکه صدای برند یا محصول را هم برای استفاده تمامی نویسندگان محتوا در کسب‌وکار خلق می‌کنند. معمولا این افراد دستورالعمل و راهنمای نگارش را برای کسب‌وکارها تدوین کرده و سبک محتوا خلق می‌کنند تا دیگران هم از آن‌ها پیروی کنند.

بنابراین مهم‌ترین مسئولیت‌های یک نویسنده تجربه کاربری عبارت است از:

۱. تدوین دستورالعمل و راهنمای نگارش برای شرکت

۲. اجرای استراتژی محتوا در کوتاه‌مدت و بلندمدت

۳. نوشتن میکروکپی‌ها برای دکمه‌های CTA (فراخوان به اقدام)، پیام‌های مهم، پنجره‌های پاپ آپ (Pop-Up)

۴. نویسندگی تجاری یا کپی رایتینگ

۵. نوشتن محتوای نظرسنجی‌ها، فرم‌ها، تصاویر و فیلم‌ها

۶. همکاری با دیگر بخش‌های کسب‌وکار مانند مالی، تحقیق ‌و توسعه، تیم‌های طراحی و مدیریت برای ایجاد کپی‌های هم‌راستا با اهداف سازمان

۷. درک داده‌های محصول برای همسو کردن آن‌ها با استراتژی محتوا

بازاریابی محتوایی چیست؟ هر آنچه که باید بدانید
بخوانید

۱۰ نکته برای نوشتن محتوا UX تاثیرگذار

یو ایکس رایتینگ در طراحی وب‌سایت یا اپلیکیشن یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طراحی شناخته می‌شود. چرا که با ایجاد صدا و لحن برند می‌تواند تجربه کاربران را بهبود دهد. بنابراین نوشتن یو ایکس تاثیرگذار می‌تواند برای هر کسب‌وکاری تمایز ایجاد کند. چرا که محتوا UX کاربران را در هر محصولی راهنمایی کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا با کسب‌وکار تعامل برقرار کنند.

روزبه‌روز اهمیت UX Writing بیشتر می‌شود و نقش آن دیگر در کسب‌وکارها اجتناب‌ناپذیر است. به همین دلیل در ادامه ۱۰ نکته برای نوشتن یک محتوا UX تاثیرگذار و کارآمد را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. درباره مخاطبان خود تحقیق کنید و اقدامات از پیش تعیین شده او را بررسی کنید

قبل از نوشتن محتوا UX، باید به این سوال پاسخ دهید که مخاطب شما دقیقا چه کسی است؟ و پیش‌بینی می‌کنید که او پس از خواندن محتوای شما چه اقدامی را انجام دهد؟ شما باید بفهمید که مخاطبتان از کجا آمده است (یا چگونه به این صفحه از وب‌سایت رسیده است) و دوست دارید که او را از این صفحه به کجا هدایت کنید؟ ترجیح می‌دهید چه اقدامی انجام دهد؟ و اگر اقدامی انجام دادند، آیا محتوا UX شما با پیامی که در فراخوان به اقدام به آن‌ها قول دادید مطابقت دارد؟

با پاسخ به این سوالات و شناخت دقیق مخاطب خود می‌توانید یک محتوای تاثیرگذار یو ایکس را طراحی و اجرا کنید.

۲. تا می‌توانید شفاف سخن بگویید

معمولا می‌گویند که یک محتوا UX باید کاملا خلاصه نوشته شود، اما این تصور همیشه درست نیست. درست است که محتوای خلاصه سرعت عمل مخاطب را در خواندن و اقدام بالا می‌برد، اما می‌تواند مانع از شفافیت شود. بنابراین همان‌طور که روی سرعت تمرکز می‌کنید، باید روی شفافیت سخن هم تمرکز کنید. چرا که محتوای UX بیش از حد خلاصه می‌تواند منجر به کژفهمی شده و کاربران نتوانند پاسخ نیاز خود را پیدا کنند.

برای مثال اگر کاربر قصد دارید تا چیزی را حذف کند، در اینجا باید پیامی شفاف در رابطه با حذف برای او بنویسید تا به اشتباه چیزی را حذف نکند. چرا که سرعت به اقدام در حذف اولویت بسیار بالایی ندارد. بنابراین همیشه به شفاف بودن پیام خود توجه کنید.

۳. از پیام‌های خطا اجتناب کرده، آن‌ها را توضیح داده و حل کنید

  • اجتناب کنید: تا می‌توانید از نمایش پیام‌های خطا به کاربران خود جلوگیری کنید. با بهبود سیستم‌های خود مانع از ایجاد خطا شوید و آن‌ها را به حداقل برسانید.
  • توضیح دهید: اگر نمی‌توانید مانع از خطا شوید و این کار اجتناب‌ناپذیر است؛ حتما به آن‌ها توضیح دهید که خطا از جانب شما است و نه آن‌ها. برای مثال اگر سرور مشکلی پیدا کرده، به آن‌ها بگویید که نقص فنی از شما است. چرا که کاربران فکر می‌کنند که مشکل از سوی آن‌ها است.
  • حل کنید: در نهایت با رفع خطا به کاربران خود کمک کنید تا به فعالیت خود ادامه دهند. از خود بپرسید که چگونه می‌توان در هر شرایطی به کاربران کمک کرد تا به فعالیت خود ادامه داده و چیزی مانع آن‌ها نشود؟ برای مثال اگر می‌خواهند فایلی را بارگذاری کنند و حجم آن بیش از حد مجاز است، به آ‌ن‌ها بگویید که اندازه فایل خود را کاهش دهند یا گزینه‌ای جداگانه برای ارسال فایل های حجیم در نظر بگیرید.

۴. از اصطلاحات ثابت استفاده کنید

فراموش نکنید که استفاده از معانی واژگان در نوشتن محتوا UX کار درستی نیست. برای مثال دو واژه «خرید» و «رزرو» معانی متفاوتی دارند و اگر آن‌ها را به جای یکدیگر به کار ببرید، باعث گمراهی مخاطب خود می‌شوید. چرا که درک آن برای کاربران آسان نیست. بنابراین همیشه سعی کنید از اصطلاحات ثابت و سازگاری با کسب‌وکار خود استفاده کنید.

تغییر استراتژی محتوا با تغییر شرایط
بخوانید

۵. توجه به داده‌ها را فراموش نکنید

بررسی دقیق داده‌ها را در یو ایکس رایتینگ در اولویت قرار دهید. چرا که با گردآوری و تحلیل داده‌ها می‌توانید به درک عمیق‌تری از مخاطبان خود دست پیدا کنید. برای مثال ممکن است که با کمک داده‌ها متوجه شوید که تعداد زیادی از افراد به یک صفحه وارد شده‌اند اما روی دکمه خرید کلیک نکرده و تنها تعداد کمی خرید کرده‌اند، در اینجا احتمالا باید محتوا UX‌ خود را بهبود دهید.

۶. از لحن و صدای برند به درستی استفاده کنید

صدا و لحن نه فقط برای برند، بلکه برای تجربه کاربر هم اهمیت دارد. محتوا در فضای آنلاین جای شما صحبت و رفتار می‌کند، بنابراین هرچقدر رفتاری مناسب‌تر داشته باشید، مخاطبان زمان بیشتری را با شما سپری می‌کنند. صدای برند را باید ثابت نگه دارید تا کاربران به شما اعتماد کنند، اما لحن را می‌توانید متناسب با پیامی که می‌خواهید منتقل کنید تغییر دهید. برای مثال ممکن است که کاربران از اقدام مطمئن نباشند، در چنین شرایطی شما باید از لحنی صادقانه استفاده کنید.

۷. از کلمات آشنا استفاده کنید

تجربه کاربری در وب‌سایت یا اپلیکیشن به واژگان مخصوص خود نیاز دارد. بنابراین در نوشتن محتوا UX از کلمات آشنا و سازگاری استفاده کنید که کاربر آن را شناخته و می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. درست است که استفاده از اصطلاحات و واژگان کمتر شناخته شده می‌تواند شما را متمایز کند، اما همچنین می‌تواند باعث سردرگمی مخاطب و دلسردی آن شود. بنابراین استفاده از زبان آشنا به کاهش بار شناختی کاربران کمک کرده و در نتیجه تعامل بیشتری با شما برقرار خواهند کرد.

۸. با مخاطبان خود همدلی کنید

اهمیت حمایت و همدلی از مخاطبانی که از محصولات شما استفاده می‌کنند را دست کم نگیرید. بنابراین سعی کنید با نوشتن محتواهایی شفاف،‌ جذاب و مختصر در کنار مخاطبان خود قرار گرفته و مواردی همچون قوانین و شرایط را به درستی به کاربران خود توضیح دهید. برای مثال یک نسخه کپی از قوانینی که مخاطبان امضا می‌کنند را برای آن‌ها ارسال کنید تا بتوانند به شما اعتماد کامل پیدا کنند.

۹. نحوه درک مخاطبان را بسنجید

برای سنجش یو ایکس رایتینگ نباید فقط تعداد دفعات کلیک را بسنجید، بلکه باید نحوه درک مخاطبان خود را هم بررسی کنید. فراموش نکنید که نوشتن محتوا UX فقط وظیفه شما نیست، چرا که شما باید اطمینان حاصل کنید که مخاطبانتان آن را درک ‌کنند. از خود بپرسید که آیا این محتوا می‌تواند به نیاز آن‌ها پاسخ کافی دهد؟

آزمون آ/ب (A/B Test) به شما می‌گوید که کدام محتوای UX بهتر است، اما نمی‌گوید که چرا آن بهتر است. بنابراین فقط رتبه‌بندی و میزان کلیک اهمیت ندارد. به دنبال سنجش خوانایی و درک محتوای خود باشید.

۱۰. از مهارت‌های ارتباطی خود برای تعامل با ذی‌نفعان استفاده کنید

نویسندگان تجربه کاری یا همان یو ایکس رایترها فقط یک نویسنده نیستند. آن‌ها باید در فرایندهای کسب‌وکار همچون بحث‌های تجاری و فنی مشارکت کنند،‌ چرا که همه این موارد می‌تواند روی تجربه کاربر تاثیر بگذارد. بنابراین چنین نویسندگانی نه تنها به مهارت‌های نوشتاری عالی نیاز دارند، بلکه به مهارت‌های ارتباطی هم برای برقراری تعامل با تمامی ذی‌نفعان یک کسب‌وکار نیاز دارند. آن‌ها باید بتوانند ضرورت محتوا UX‌ را به دیگر واحدها توضیح داده و از آن دفاع کنند.

کلام آخر

به‌طورکلی اگر در فضای آنلاین فعالیت می‌کنید و کسب‌وکارتان فناوری محور است، نقش UX Writing را به عنوان بخشی از استراتژی محتوای خود فراموش نکنید. چرا که یک یو ایکس رایتر با خلق محتوای تاثیرگذار UX می‌تواند به تعامل بهتر شما با کاربران کمک کرده و تجربه کاربری عالی را رقم بزند.

منبع